Yazılım Geliştiricilerin Uyku Rehberi

By July 7, 2017Uncategorized

Yazılım geliştiricileri olarak, beynimizi her gün sınırlarını zorlayarak kullanıyoruz ve mantıksal düşünme yeteneğimiz hayatımızın birçok yönü ile entegre bir biçimde çalışıyor. Peki zihnimizi sağlıklı tutmak için yapmamız gerekenleri yapıyor muyuz ?

Modern dünyada, eğlence, sosyal medya gibi potansiyel olarak uzun süreler boyunca dikkatimizi çeken birçok olgu var. Örneğin, yatmaya gidiyorsun ve karşına dikkatini çeken bir televizyon programı çıkıyor. Saat 10’a kadar yatacağını umuyorsunuz, fakat bu dikkat dağıtıcı yüzünden 1’de yatmaya başlıyorsun.

Bu dikkat çekici fenomenler “Matrix” olarak adlandırdığımız şeylerdir ve bunlar eğlenceli, ancak dinlenmek üzereyken de bir o kadar zararlı olabilirler.
Çok uykunuz gelmiş olsa bile tam yatmaya hazırlanırken telefon veya bilgisayar v.b cihazlar ile ilgilendiğinizde bir şekilde kendinizi tekrar uykusuz hissettiniz mi ? Bunun sebebi dijital ekranlardan yayılan ışığın, beyninizin uyku zamanı salgıladığı melatonin adlı hormonun salgılanmasının engellenmesidir.

Bir geliştirici olarak, uygun dinlenme ortamını sağladığınızdan emin olmanın en iyi yolu bazen Matrix’in fişini çekmenizdir.
Doğru dinlenme, görevlerinizi daha kolay hatırlamak için beyninizi keskinleştirerek akıl sağlığını geliştirir. Ayrıca yeterli miktarda dinlenme karar vericilere de fazlasıyla yardımcı olur; geliştiriciler için eleştirel beceri yeteneği son derece önemlidir çünkü yazdığınız kodun çoğu karar vermeye ve mantığı kullanmaya dayanmaktadır. Düzgün bir dinlenme, zamanla vücudunuzda biriken toksinleri atarak zihninizi de fiziksel olarak temizler.

Uyumanıza yardımcı olması için elektronik bir cihaza ihtiyacınız olmadığı sürece hepsini kapatmanızı öneririz.
Yatmadan önce sakin müzikler de dinleyebilirsiniz.
Geceleri sakin müzikler dinlemek dinlenmenize fazlasıyla yardımcı olabilir. Müziğin bize uykumuzda nasıl yardımcı olduğunun kanıtları hala net değil ancak bunda önemli ölçüt belirli müzik türlerinin dinleyicide sahip olduğu rahatlatıcı efekti ile ilgili olabilir.

İyi bir gece uykusu fark yaratır.

Bedeninizin yaşaması ve zihninizle yaşaması gerekir. En önemlisi, bir yazılım geliştiricisi olarak işinizi yapmak için sağlıklı bir zihniniz olmalıdır. Öyleyse neden aktif bir yaşam tarzı yaşamak ve işinizi iyi yapmak için, ihtiyacınız olan uygun uyumu elde ederek sağlığınızla ilgilenmiyorsunuz ?
Zihnin biz yazılım geliştiricilerin en büyük yeteneğidir ve sadece bir tane zihne sahibiz başka bir alternatifimiz yok! Yeteneğinizin en iyisine dikkat edin.