Kod Yazmaya Başlarken Bilmeniz Gerekenler

By July 17, 2017Uncategorized

Programlamaya başlamak istediğinize karar verdiniz ve kendinize şu soruyu sordunuz: “Nereden başlayacağım ve hangi dille başlayacağım?” Bu sorunun cevabı birazcık zor ve kesinlikle başlangıçta herkesin kafasını kurcalayan ve üzerinde fazlasıyla uğraştığı birşey.

Bilmeniz gereken birşey var ki programcılar problem çözücüdür ve programlama dilleri sadece sorunun çözümü için programcıların etkin şekilde kullandığı araçlardır. Başlamak için doğru veya yanlış bir dil yok bundan çok daha önemli olan şey, farklı düşünmeye alışmak, açık olmaktır.
Başlamak isteyen herkes için verilebilcek en sağlıklı tavsiye sadece başlayın. Ellerinizi bir kere kirlettiğinde muazzam miktarda bilgi kazanmış olursunuz. Sakın ama sakın bu konuda hatalar yapmaktan korkmayın çünkü herkes hata yaparak öğrenir ve kimse kusursuz değildir.
Şimdi size birkaç farklı programlama dilinden bazı örnek parçacıklar göstereceğiz.
———————————————
ACTIONSCRIPT 3:
var myString:String = “Hello, World”;
trace(myString);
————————————
C #:
string myString = “Hello, World”;
Debug.Log( myString );
—————————————
C ++:
string myString = “Hello, World”;
cout << myString;
—————————————
PYTHON:
myString = “Hello, World”;
print( myString );
—————————————
JAVA:
String myString = “Hello, World”;
System.out.println( myString );
——————————————
Örneklerdeki programlama dillerinin çok net bir şekilde, benzer kalıpları kullandıkları biraz incelerseniz dikkatinizi çekecektir. Bunun en büyük yararı, bu dillerden birini biliyorsanız, başka bir dili öğrenmek çok zor olmayacaktır. Ufak bir inceleme ile bile daha önce görmediğiniz veya kullanmadığınız bir dilde bile olsa, neler olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz.
Öğrendiğiniz ilk dil sonsuza kadar geçerli olmayabilir, ancak bir şeyler seçmek ve programlama yolculuğunuza başlamak herşeyden daha fazla önemlidir.