Etkin Kodlama Öğrenmenin Yolları

By July 31, 2017Uncategorized

Kodlamayı öğrenme isteği günlük işlerden hobilere kadar pek çok farklı alanda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kodlamaya başladıktan sonra öğrenmek zorunda olduğunuz sınırlı zamanınızın çoğundan etkin bir şekilde yararlanmak fazlasıyla önemlidir. Bu yüzden, etkili kodlama öğrenimi için işinize yarayacak yollardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Stilinizi Öğrenin
Hepimiz farklı şekillerde öğrenmekten hoşlanıyoruz. Bazıları bir konuyu okumayı, bazıları bir videoyu izlemeyi ya da bir podcast dinlemeyi tercih ederken diğerleri deneme yanılma yöntemi ile öğrenmeyi tercih etmektedir. Ne tür öğrenci olduğunuzu ve size en uygun yöntemi belirlemek için ne tür bir öğrenim şekline sahip olduğunuzu net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Görsel, işitsel veya mekânsal bir öğrenci olup olmadığınızı belirlemek, kendinizi nasıl düzenleyeceğinizin ve hangi araçların size en uygun olacağının daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Doğru Saati Bul
Bazılarımız sabahın ilk saatlerinde başarılı olurken, bazıları sabahlamayı veya geceler boyu çalışmayı tercih eder. Zihniniz iyi olduğunda eğitim aralıklarınızı zamanlayarak öğrenme zamanınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Sağlık Her şeydir
Sağlıklı beslenin, yeterince uyku aldığınızdan emin olun, bol bol su için ve düzenli molalar verin

Öğrenme Yerinizi Ayarlayın
Rahatsız bir sandalye, zayıf ışıklandırma ve dağınık bir masa sizi rahatsız edebilir. Çalışma alanınızı öğrenmek için mükemmel bir ortam haline getirin. Nasıl mı? Her şeyin rahat, iyi aydınlatılmış ve sizin zevkinize göre düzenli olduğundan emin olun.

Arkaplanda Müziğinizi Dikkatle Seçin
Müziğin öğrenmeye mi yardım edip etmediğine dair söylentiler ve çalışmalar oldukça çelişkilidir.
Müzik dinlemenin öğrenmeye yardımcı olduğuna inanıyorsanız, Seçiminizi dikkatli yapın ve farklı müzik türleri deneyerek çalışma periyotlarınızın müzik sayesinde daha verimli olup olmadığını test edin.

Bilginizi Paylaşın
Kendi kelimelerinizle öğrendiklerinizi özetleyebilmek, kodlama konseptlerini anlamanıza son derece yardımcı olur, aynı zamanda öğrendiklerinizin aklınızda kalmasına ve ileride onları hatırlamanıza sebebiyet verir. Öğrendiğiniz bilgileri bir arkadaşınızla paylaşın bu hem sizin bilgilerinizin pekişmesine ve sağlamlaşmasına yardımcı olur hem de öğrenebilme hırsını ve hevesini arttırır.
her şeyden önce önemli olan, bu tavsiyeleri kendi başınıza deneyip sizin için ve sizin öğrenme serüveniniz için hangisinin gerekli ve en faydalı olduğunu bulmanızdır.