Doğru Yazılımcıyı Seçebilmek

By August 16, 2017Uncategorized

Şirketler, özellikle maaş ve belirli bir bütçe kurallarına uyulması gerektiği için deneyimli programcı personeli bulma konusunda yoğun zorluklarla karşılaşırlar. Bir programcının çalışmalarının büyük bir çoğunuluğunu bir ekranın önünde yürütmesi işe alım sürecindeki değerlendirme kriterlerini daha da karmaşık hale getirebilir. İşi yapabilmek için gerekli olan programlama dillerini bilmenin ötesinde, doğru programcıyı seçmek için kıstas alabileceğiniz belirli noktalar vardır. Bu yazımızda programlama ekibinize mükemmel katkı sağlayabilecek doğru programcıyı bulabilmeniz için gerekli ipuçlarını paylaşacağız.

  • Etkileyici Teknik Beceriler.

Pozisyon için gerekli görülen işe alım kriterlerindeki üç yıllık C++ ve bir yıllık Java geliştirme yeteneğini aramak yerine büyük resme bakın. Çoğunlukla daha eski bir dille çalışan ama yakın geçmişte sertifikalarına yeni bir programlama dili ekleyen bir programcı, yılların verdiği programlama deneyimi sayesinde yeni öğrendiği programlama diline mükemmel bir temel kazandırdı.

Örnek sorunuz şu olsun : Farklı programlama dilleri ile deneyimlerinizi açıklayabilir misiniz ?

  • Öğrenmeye İstekli Olma.

Teknoloji her zaman gelişiyor ve bir programcının sahip olduğu programlama dili becerisi ve yeteneklerinin birkaç yıl içinde, büyük olasılıkla modası geçmiş olacak. En son eğilimleri takip etmeye ilgi duyan ve mevcut öğrenim fırsatlarına katılmaya hevesli bir programcı bulmak şirketiniz için herşeyden daha önemlidir.

Örnek sorunuz şu olsun : Programlama becerilerinizi güncel tutmak için ne yapıyorsunuz?

  • Hata Ayıklama Becerileri.

Kod yazmak, programcının yaptığı işin sadece bir parçasıdır. Yazılım beklendiği gibi çalışmadığında, bir programcının sorunun kökünü hızlı ve etkili bir şekilde bulması ve çözüme kavuşturması beklenir. Körü körüne değişiklik yaparak zaman harcamak yerine, kodunu dikkatli bir şekilde araştırmayı ve bir cevap bulunana kadar olası sorunları araştırmayı tercih eden bir programcı ekibiniz için faydalı olacaktır.

Örnek sorunuz şu olsun : Hatalarınızı kodunuzda nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Çalışma Ortamı Eşleşmesi

Bazı programcılar yoğunlaşmak için tamamen suskun ve sessiz olmayı tercih ederken, bazıları karmaşa içinde çalışmaktan motive olup verimliliği sağlayabilirler. Ekibinizdeki yazılımcının kişisel tercihleri verimliliğinin önemli bir parçasıdır ve bu nedenle programcının işe alınmasından sonra sorunlar ile uğraşmamak için ofis ortamı hakkında bilgi vermek ve şartlar hakkında netlik sağlamak oldukça önemlidir.

Örnek sorunuz şu olsun : İdeal çalışma ortamınızı tanımlayın.

  •  Stres ve Baskı Altında Problem Çözme Becerisi.

Bilgisayar programcılığı son derece stresli bir meslektir. Deadline’da sona yaklaştığınızda ve hiçbir şey çalışmadığı zaman, tüm projeyi durdurmak en kolayıdır. İdeal programcı adayı, en stresli zamanda bile sorunu sakince çözebilir ve en önemlisi de pozitif çalışmaya devam edebilmelidir.

Örnek sorunuz şu olsun : Aşırı baskı altında olduğunuz ve uygulamanızın çalışmadığı bir zamanda ne problemleri çözmek için ne gibi tedbirler aldığınızı açıklayın?

  • İnsan Becerileri.

Programcıların genellikle yoğun müşteri hizmetleri ilişkisi yeteneğine sahip olmaları beklenmemektedir. Çoğunlukla bir bilgisayarın önünde gün boyu oturacaklar gibi gözüküyor olabilir ama yine de, programcıların düzenli olarak yöneticiler, iş arkadaşları ve müşterilerle etkileşim ve iletişimde bulunmaları beklenir; bu yüzden başkaları ile iyi çalışma yeteneği doğru programcı için şarttır. Bu, özellikle programcıların ara sıra müşteri toplantılarına katılmaları ve bir yazılımın yada sistemin nasıl çalıştığını açıklamaları gerektiği durumlarda özellikle geçerlidir.

Örnek sorunuz şu olsun : Favori uygulama veya yazılımınızı 8 yaşında bir çocuğun anlayabileceği bir şekilde nasıl çalıştığını açıklayın.

  • İş Perspektifi

Yazılım oluşturmak üzerine yoğunlaşırken büyük resmi gözden kaçırmak oldukça kolay. Doğru programcının mevcut uygulamayı aşmasına yardımcı olan bir iş odağı vardır ve İş odaklı bir programcı, işlem adımlarını geliştirebilecek yeni uygulamalar için fikir önerecektir.

Örnek sorunuz şu olsun : Hiç bir işletmenin süreçlerini geliştiren bir öneri yaptınız mı?

  • Takım Çalışması

Bir programcı, bir şirkette tek geliştirici olsa bile nadiren yalnız çalışır. Programcılar, iş dünyası kullanıcıları, pazarlama ve satış personeli ve diğer programcılarla çalışma olanağı ve yetkinliği hayati derecede önemlidir.

Örnek sorunuz şu olsun : Değerli bir takım deneyimini paylaşın.

Bu sorular şirketiniz için takımınızı zirvelere taşıyacak yıldız programcıyı bulmanıza ciddi derecede yardımcı olabilecek zorulardır bu süreçte takımınızdaki diğer programlama deneyimi olan kişiler ile iletişim halinde olmayı ve görüşlerini almayı ihmal etmemek gerekir.