Blockchain Teknolojisi Nedir?

By September 9, 2017Uncategorized

Güncel yazılım ve teknoloji gelişmelerini yakından takip eden herkesin en az bir kez duymuş olduğu ve geleceğimizi uçtan uca şekillendirebilecek bir teknoloji olarak tanımlayabileceğimiz bir isme değinmek istiyoruz.

Evet şimdiden aklınızdaki o sihirli sözcüğü duyar gibiyiz

Teknoloji ve internet dünyasını kasıp kavuran Blockchain’in ne olduğunu sıkı bir şekilde anlamanıza yardımcı olacak bilgiler içeren yazımız başlıyor. Kahvenizi tazeleyin ve keyifle okuyun.

Yabancı kaynaklarda ve slikon vadisinde çok dillendirilmeyen fakat herkesin aklında yeni yeni alevlenmeye başlamış bir tartışmanın başlığını size aktarmak istiyorum

Blockchain teknolojisi yeni internet midir?

Blockchain açıkçası inkar edilemez derecede üstün bir aklın ve ustalığın icadıdır. Takma adı Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi yada oluşumun buluşudur. Hatta Satoshi Nakamoto isminin Samsung, Toshiba , Nakamichi ve Motorola’nın birleşiminden ortaya çıktığına dair spekülasyonlar halen teknoloji dünyasının gündemini meşgul etmekte. Blockchain icad edildiği günden bu yana her geçen saniye daha büyük bir teknoloji haline geldi fakat bu süre zarfında herkesin sorduğu ve anlamaya çalıştığı tek bir soru şudur: Blockchain nedir?

Şimdi gözlerinizi kapatın ve bir bilgisayar ağı üzerinden binlerce hatta milyonlarca defa çoğaltılabilen bir elektronik tabloyu hayal edin. Ardından, bu ağın bu e-tabloyu düzenli olarak güncelleyebilecek şekilde tasarlandığını ve depo edilen verilerin hiçbir sistem yöneticisine gerek kalmadan kamuya açık şekilde veri sahibi olan herkes tarafından erişilebildiği ve verilerin sahiplinin sadece verinin kendisinin tarafından bilinebildiği bir döngü. İşte basit şekilde anlatmak zorunda kalırsak kısaca blockchain teknolojisi budur.

Yazıya öğrendiğinizi bilgiyi pekiştirmenizi sağlayacak güzel bir örnekle devam etmek istiyorum.

Şirketinizin hayati bilgilerinin depolandığı ana veritabanında yetkisi olan kişiler bu bilgileri değiştirip, güncelleyebilirler mi ?

Evet dediğinizi duyar gibiyiz

Fakat Blockchain’de böyle birşey yok. Bloğun arkasına blok geldiği zaman hiçbir güç bu veriyi değiştiremez, silemez. Sadece yeni bir blok ekleyebilir. Yeni bir blok eklemek içinde bu blok zincirindeki bütün blokların bunu kabul etmesi tüm blokların buna onay vermesi gerekir.

İşte bu teknoloji yani blockchain veritabanı yönetiminin yeni bir boyutu ve çağı olacak.
Artık ortada Merkezi bir otorite yok, güveneceğiniz yada güveninizi sarsabilecek bir yer yok.
Sistem yöneticinize gidip verinizi sormanıza gerek yok çünkü veriniz heryerde.
İşte Blockchain sayesinde buna güvenin yeni boyutu deniyor. Özellikle ekonomi piyasaları blockchain teknolojisine ciddi derecede sıcak bakmakta ama bilinmelidir ki Blockchain sadece para güvenliği sağlamaz. Dijital olan tüm veriler Blockchain’de güvenli bir şekilde dünyaya sunulabilir. Örneğin; Albüm, Müzik, Film vb. Kimse korsanlık yapamaz.
Blockchain’de insanların vasiyetleri bile bloklar halinde tutulabilir. Kimse bloğu değiştiremez unutmayın. Bunların hepsi güven ve güvenlikle alakalı konular. Blockchain işte bunu sağlıyor.
Şeffaflık; ne için kullanılırsa kullanılsın herkese eşitlik sağlıyor.