Yazılımcı Efsaneleri ve Ardındaki Gerçekler

By September 25, 2017Uncategorized

Bugün bu efsanelerden kurtulmak istiyoruz, bu nedenle yeni beceriler edinmek isteyen herkes yazılım ve teknoloji sektöründeki adımlarını daha hızlı atabilir. İşte bir yazılım geliştiricisi olma konusunda efsanelerin arkasındaki gerçekler.

1- Geliştirici olabilmem için bir dahi olmak mı gerekiyor?

Gerçek: İnsanlar sıklıkla programcıların beynini bilimsel hesap makineleri ile doğan özel bir insanlık türü olduğunu düşünürler. Tersine, yazılım geliştiriciler sadece programlama tutkusu olan sıradan insanlardır . İş ahlakı ve disiplin gerçekten diğer mesleklerde olduğu gibi başarıyı veya başarısızlığı belirlediği gibi yazılım geliştiriciliğindede belirler. Programlamayı merak ediyorsanız endişelenmeyin; Göründüğü kadar zor değil. Programlamanın temelinde yazılım geliştiricisi ve bilgisiyar arasında bir iletişim biçimi vardır. Temel düzeyde, yazılım geliştiricisi olarak göreviniz, bir web sitesi gibi bir şey yaratma konusunda bir bilgisayara talimat vermektir. Ancak elbette “Bilgisayara, bana bir web sitesi hazırla” demeyin. Yazılım geliştiriciliği bundan çok daha karmaşıktır.

2 – Yazılım geliştirici olmak için bilgisayar bilimleri derecesine mi ihtiyaç var?

Gerçek: Dünyanın her yerinde ortaya çıkan kod öğrenme kamplarını ve girişimlerini fark ettiniz mi? Geleneksel okullara uygulanabilir alternatifler olarak başarılı olmasalardı bu kamplar ve kurslar iş yapmaya devam edemezlerdi değil mi? Kod öğrenme konusunda ücretsiz çevrimiçi öğrenme platformlarının giderek artan popülaritesini farketmişsinizdir ve bu platformlar sayesinde program öğrenmenin resmi kurumlara özgü bir fırsat olmadığını da belirtmek isteriz.

3 – Geliştirici olmak için ciddi matematik becerilerine ihtiyacım var

Gerçek: Yazılım geliştiricisi olmak için, parabolik bir değişkeni kullanarak kesin bir integralin nasıl olacağını bilmeniz gerekmez. Bunun ne anlama geldiğini bilmenize gerek yok. Tek ihtiyacınız olan temel cebir, mantık, güçlü problem çözme becerileri ve en önemlisi, sabır.
Bu demek olmuyor ki yazılım geliştiricileri asla ileri matematik kullanmıyor . Eldeki proje karmaşık matematiksel hesaplama gerektiriyorsa, o zaman kesinlikle matematik becerilerinizi geliştirmelisiniz.

4 – Yazılım geliştirici olmak için “en iyi” programlama dilini öğrenmek gerekiyor

Gerçek: Kodlamaya yeni başlayanlar tarafından sorulan ortak soru, “Öğrenilecek en iyi dil hangisidir?” Bu iyi bir sorudur, aynı zamanda yanlış yönlendirilmiş bir sorudur. Hiçbir bilgisayar dili, diğerlerinden daha “iyi”değildir. Fransızca’nın “İspanyolca’dan daha iyi” olmadığı gibi. Konuşulan dilin faydası ziyaret ettiğiniz ülkeye bağlıdır. Bir programlama dilinin faydasıda aynı şekilde neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Sormanız gereken daha iyi bir soru ise “Önce hangi programlama dilini öğrenmeliyim?” Şeklindedir. Harika bir yazılım geliştirici olmak istiyorsanız, birden fazla dile hakim olmanız gerekir.

Siz siz olun efsanelere körü körüne inanmayın her şeyden önce bu konuda başarılı olabilmek için ilk önce o kodlama üzerinde yeteri kadar çaba sarfetmiş olmalısınız. Yazılım geliştiriciliği hiç durmayan sürekli gelişen ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlayan bir meslektir.