Back-End Developer Kimdir?

By September 30, 2017Uncategorized

Yazılım uygulamaları tıpkı bir buzdağına benzer. Kullanıcının gördüğü uygulamanın bir kısmı vardır ve çoğu durumda uygulamanın en büyük ve işlevsel kısmı geri planda gözlerden uzakta kalır. Bu, anlaşılmaz ve mistik işlerin döndüğü harikalar diyarına Back-End adı verilir. Projenin mutfağı anlamına gelmektedir. Yüzeyde gerçekleşen arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi gibi olaylarla kuzeni Front-End geliştirici ilgilenir. İşte Back-End geliştiricisi, tüm bunları layığıyla gerçekleştiren farklı bir tür geliştiricidir.

Back-End geliştiricilerin yaptığı şey, üzerinde çalıştıkları uygulamanın boyutuna ve kapsamına bağlı olarak büyük ölçüde değişkenlik gösterir. Yazılım geliştirme dünyasında, çoğu Back-end geliştirici, üzerinde çalıştıkları uygulamanın arkasındaki gerçek mantığı oluşturmakla uğraşır ve ona kusursuz işlevselliği katmak için çabalar.
Yani çoğu zaman, Front-End geliştiriciler bir kullanıcı arabirimi oluşturacak ve Back-End geliştiriciler tümüyle işe yarayan bir kod yazacaklardır. Algoritmaları uygulamak ve mimari sınırları çizilmiş olan projeye hayat öpücüğünü verdikler için her zaman Front-End geliştiricilerden daha fazla zaman ve emek harcamak eğiliminde bir iş tanımları vardır.

Kullanıcı ara yüzleri oluşturmak için çalışan Front-End geliştiricilerin bir takım araçları profesyonel şekilde kullanabilmesi gerekirken, Back-End geliştiricilerin işlerini yapmak için ihtiyaçları olan tamamen farklı araçlar ve becerilerdir. Örneğin, bir Front-End geliştiricisi HTML, CSS ve JavaScript üzerinde yoğunlaşmış olsa da, bir Back-End geliştiricinin PHP web taslaklari, Ruby on Rails, ASP.NET gibi teknolojiler üzerinde bilgi sahibi olması gerekir

Son olarak, bir Back-End geliştiricinin uygulama mimarisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini söyleyebiliriz, çünkü çoğunlukla uygulamanın mimari ve iç tasarımını inşa edecek olan bir Back-End geliştiricidir.
İyi bir Back-End geliştirici, çeşitli taslakların ve program kitaplığının nasıl kullanılacağını, bunları bir uygulamaya nasıl entegre edeceğini, ve nasıl yapılandıracağını bilir. Eğer bir uygulamanın altyapısını tasarlamak, algoritma ve mantık üzerinde kafa yormak ve veri ile çalışmak istiyorsanız muhtemelen Back-End geliştiricisi olarak çalışmak tam size göre.