Yeni IOS 11 ve Özellikleri

By October 5, 2017Uncategorized

Heyecanlı bir bekleyiş ve bitmek bilmeyen dedikodu ve spekülasyonların ardından 5 Haziran akşamında WWDC17 etkinliği sırasında duyurulan iOS 11 20 eylül günü Türkiye saati ile 20:00’da yayınlandı. Özellikle iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X (Ten) modellerine tam uyumlu halde olan iOS sürümünün iPhone 5s’e kadar olan bütün cihazlara yüklenebileceği konuşuluyor.
Peki, iOS 11 içerisinde hangi yeni özellikleri barındırıyor ve bize neler sunuyor. İşte iOS 11 için 25 yeni özellik.
(Jailbreak’çilerin sevinç çığlıklarını duyar gibiyiz)

iPad için: Birden fazla uygulamayı sürükleme

Artık birden fazla uygulamayı seçebilip, işlem yapabileceğiz. Normalde uygulamaları çoklu seçim ile sürükleyemiyor olsak da iOS 11 bu eksikliğe iPad üzerinde son veriyor.

Siri ile yazışma

Hem iOS hem de macOS için sunduğu akıllı asistan Siri artık sadece ses komutları üzerinden çalışmayacak. Ayarlar bölümündeki Siri menüsü üzerinden yazışma ile komut sistemini aktif edebilirsiniz.

Özelleştirilebilir Denetim Merkezi

Denetim Merkezi, iOS 11 ile tamamen değişiyor. Hem arayüz anlamında hem de erişilebilirlik anlamında bizi büyük yenilikler karşılıyor. Artık Ayarlar + Denetim Merkezi menüsü üzerinden burada bulunan simgeleri düzenleyebilir, ekleme yapabilirsiniz.

Ana ekranda video kaydı

Denetim Merkezi’ne ekran için kayıt özelliği ekleyebilir ve böylece bulunduğunuz ekranın video kaydınıkolayca alabilirsiniz. Video kaydına başladığınızda, ekranın üzerinde mavi bir bildirim çubuğu kaydınızı tutuyor.

Tek elle kullanılabilen klavye

iPhone modelleri boyut olarak ve ekran olarak genişledikçe, iOS klavyesini kullanmak da gerçekten zorlaştı. iPhone 5 zamanında kolayca tek elle klavye kullanılabilirken, iPhone 6 ve sonrasında bunu yapmak zorlaştı. Şimdiyse iOS 11 tek elle kullanılabilen klavye imkanı sunuyor.

Kilit ekranında bildirim sınıflandırılması

Artık kilit ekranında da tüm bildirimlere kolayca ulaşabileceksiniz. Sınıflandırma sayesinde ekranı sola kaydırarak bildirimlerinizi kilit ekranı üzerinde görebileceksiniz.

iPad klavyesi için yeni fonksiyonlar

iPad Pro kullanırken herhangi bir karakterin üzerinde gelip, aşağı kaydırma hareketi yaptığınızda o karaktere bağlı alternatif karakterler görüntülenebiliyor.

Kullanılmayan uygulamalar

Yeni eklenen özellik sayesinde kullanmadığınız uygulamalar, iPhone’un saklama alanı küçüldüğünde otomatik olarak siliniyor.

Koyulaştırılmış font desteği

Minik ama etkili bir tasarım değişikliği de genel fontlar üzerinde geliyor. Artık özellikle başlıklarda koyulaştırılmış format kullanılıyor.

Siri ve Arama Ayarları birleştirildi

Ayarlar menüsünde Siri & Arama Ayarları bölümü açıldı. Böylece Siri ve Arama Ayarları bir araya getirildi.

Hesap ve Parola ekranı

Ayrıca Hesaplar & Parolalar adında yeni bir kategori de açıldı. Burada yapacağınız doğrulamanın ardından iCould ve E-posta hesaplarının şifrelerine kolayca ulaşabilirsiniz

Prevent Cross-Site Tracking

Safari için hem iOS 11 hem de macOS High Sierra için yepyeni bir özellik geldi. Bu özelliği aktif ederek üçüncü parti tracker’lardan kolayca kurtulabilir ve güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz

Acil Arama

Emergency SOS özelliği iOS 11 için önemli yeni bölümlerden biri. Bu seçeneği aktif ettiğinizde, eğer uyutma/uyandırma tuşuna 5 kez hızlı hızlı basarsanız acil servise bağlanılıyor ve ilgili birimlere lokasyonunuz veriliyor.
(Denemek için binlerce insanın bunu istismar edebileceğinden eminiz.)

Kamera için QR tarayıcı

iOS 11 ile birlikte artık kamera QR kodları otomatik olarak tarayabiliyor. İlgili uygulamaları açmadan sadece kamera yazılımları üzerinden QR kod okutabiliyorsunuz.

Üçüncü parti uygulamalar için şifreleme sistemi

iOS 11 ile birlikte üçüncü parti uygulamalar için otomatik doldurma seçeneği de geliyor. Böylece şifrelerinizi unutma derdinden de kurtuluyorsunuz.

AirPods ayarları

Artık AirPods kulaklığınızı gönlünüzce özelleştirebilirsiniz. Oynatma/Durdurma hareketini ister sağ isterseniz de sol kulağa alabilirsiniz.

iClould Fotoğraf Arşivi için düzenleme

iOS 11 kullanıcılara iClould Arşivi üzerinde daha çok kontrol imkanı sağlıyor. Buna en güzel örnek ise, senkronizasyon sırasında durdurup, yeniden işleme devam edebilmek olarak göze çarpıyor.

Otomatik Kurulum

iOS 11, yeni bir iPhone’a geçtiğiniz zaman kurulum işlemini çok daha kolay hale getiriyor. Eski iPhone’unuzu yenisine yakın tuttuğunuz zaman, Otomatik Kurulum sayesinde, şifreleriniz, kişisel verileriniz ve dahası kolayca yeni iPhone’a geçiyor.

iPad için: Uygulama ikonları aktiviteleri

Uygulamaların kullanımında verimliliği arttıran yeni bir özellik de iOS 11 ile aktif oluyor. Artık farklı dosyalar ile çalışan uygulamaların ikonlarına basılı tuttuğunuzda (Pages, Keynote vb.) yeni bir pencerede önceden çalışıp, kayıt aldığınız dosyalar listeleniyor.

iCould Drive değişiklikleri

iOS 11 ile birlikte iCloud Drive uygulaması tamamen ortadan kalkıyor. Onun yerine ise Files uygulaması geçiyor. Hem yerel hem de bulut hizmetler bazında Files şimdiden çok daha iyi çıkartacak gibi görünüyor. Ayrıca Dropbox benzeri üçüncü parti hizmetleri de
burada kullanabiliyorsunuz.

iClould için aile paylaşımı

Eğer 200 GB ve üstü iCloud Saklama Alanı planı aldıysanız, bu alanı bölerek aile üyeleri arasında paylaştırabiliyorsunuz.

Facetime için Canlı Fotoğraf özelliği

Facetime kullanıcıları artık görüşme sırasında akış yakalayabilecekler. Ayrıca bu akış kolayca Fotoğraflar uygulamasına aktarılacak.
(Zeki Müren’de bizi görecek mi?)

Hesap Makinesi değişimleri

Hesap Makinesi arayüzü ve ikonu tamamen değişti. Arayüz kısmında artık dairesel butonlara sahibiz.

Karanlık Mod

Ayarlar menüsü ve telefon uygulaması gibi iOS’un sistem uygulamaları, karanlık mod ile oldukça güzel görünüyor. Ancak ana ekran tam karanlık mod özellliği göstermiyor. Bu da Apple’ın bu özellik üzerinde hâlâ çalıştığını gösteriyor.
Akıllı Dönüştürme özelliği ile kullanılan karanlık mod eğer gizli bir özellik olarak kalmayacaksa iOS 11 final sürümüne kadar geliştirilecektir Bu modun OLED ekranlı olması beklenen yeni iPhone’da harika görüneceğini düşünüyoruz.