Yazılım Mühendisliğinde Kadınların Tarihi

By October 10, 2017Uncategorized

Teknolojinin günümüze kadar olan tarihi gelişiminde şüphesiz kadınların rolü büyüktür. Fakat bunun yanısıra teknoloji sektöründe kadınların rolü hakkında ciddi tartışmalar da ön plana çıkmakta. Bazı kesimler teknolojinin gelişiminde kadın rolünü az olarak görürken bazı çevreler kadınların teknolojinin gelişiminde büyük katkısı olduğunu düşünüyor. Bu yazıyı kaleme almamızda iş hayatına dair cinsiyetçi yaklaşımlardan sıyrılmamız gerektiğini ve kadınların teknoloji sektöründe en az erkekler kadar hayati sıçramalara ve gelişmelere öncülük ettiğini göstermek amacıyla kaleme aldık. Bu yazımızda teknoloji sektöründe ön planda olan kadınlara değineceğiz fakat bilmenizi isteriz ki teknoloji ve diğer sektörlerde en az erkekler kadar başarılı kadınlar çok fazla…

 

Ada Lovelace

Charles Babbage’ın tasarladığı analitik makine üzerine yazılmış bir makaleyi fransızcadan ingilizceye çevirip kendisine göndermesi üzerine aralarında başlayan iletişim sürecinde makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ederek somut bir makineye uygulanabilecek ilk bilgisayar programının yaratıcısıdır.

 

Jean Bartik

Jean Jennings Bartik (27 Aralık 1924 – 23 Mart 2011), ENIAC bilgisayarı için çalışan ana yazılımcılardan biriydi. Okulda matematik eğitimi aldıktan sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. İlkin manuel olarak balistik yörüngeleri hesaplarken daha sonra bunu ENIAC’ı ile yaptı. Bartik ve meslektaşları ENIAC üzerinde çalışırken programlamanın temellerini geliştirdi ve kodladılar.

 

Grace Hopper

Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL’un da geliştiricilerindendi.[2] Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı. Çalıştığı şirket 1950’lerin başında Remington Rand şirketi tarafından satın alındı ve bu yıllarda bir program derleyicisi üzerinde çalışıyordu. Derleyicinin adı A derleyicisi idi ve ilk versiyonu A-0 programlama diliydi. 1954 yılında şirketin otomatik programlama başkanlığına getirildi ve ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi.
1959 sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL’u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı. Programlama dillerinin makine dilindense İngilizce’ye daha yakın olması gerektiği fikrini savundu.
1967-1977 yılları arasında Amerikan Donanmasında programlama dilleri grubunun başkanlığını da yaptı. 1973 yılında yüzbaşılığa terfi etti. Deniz Kuvvetleri için COBOL’a yan uygulamalar ve derleyici geliştirdi.

 

Anita Borg

Borg, küçük bir sigorta şirketi için çalıştığı sırada program yapmayı öğretti. Birkaç yıl çalıştıktan sonra 1981’de New York Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri alanında doktora derecesi aldı.

Borg, UNIX tabanlı işletim sistemlerinde çalışmak için vakit harcıyordu. Yüksek hızlı bellek sistemlerini analiz etme ve tasarlama tekniğine ilişkin bir patent aldı ve daha sonra sanal toplulukları desteklemek için e-posta ve web tabanlı bir sistem oluşturarak e-posta (Bildiğiniz gibi) adlı az bilinen bir teknolojide çalıştı. . Sonunda Xerox PARC’ın Baş Teknoloji Görevlisi oldu.

 

Julia Liuson

C # veya VB.NET geliştiricisiyseniz, verimliliğinizden biraz daha Julia Liuson’a borçlusunuzdur. 1992’de doğrudan üniversiteden Microsoft’a katıldı ve Access’e başladı ancak bu onun yaptığı en büyük katkı değildi.

Windows uygulama geliştiricileri için Visual Studio, şu anda mevcut olan en iyi Entegre Geliştirme Ortamları (IDE) biridir ve yalnızca daha iyi hale gelmektedir.

Visual Studio 1997’de ilk Visual C ++, Visual Basic ve Visual FoxPro desteği ile başlatıldı. Zamanla, .NET çerçevesi C # ve birkaç başka dil ile birlikte eklendi. Visual Studio artık birçok dili destekliyor. Check out bu yazıyı Visual Studio ilginç bir geçmişi için.

Liuson, Visual Studio projesi için orijinal geliştiricilerden biriydi ve o günden beri üzerinde çalışıyor. Şimdi tüm gemiyi, Visual Studio ve .NET Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak üstlenecek.

 

Marissa Mayer

17 Temmuz 2012’den itibaren Yahoo!’nun CEO’sudur. Daha öncesinde uzun süre Google’ın sözcüsü ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı.
Mayer, Google’da çalıştığı dönemde aralarında Google Search, Gmail, Google News ve Google Images’ın da bulunduğu birçok ürün çalışmalarının başında bulundu. Ekim 2010’da yerel hizmetler başkan yardımcılığı görevlerine getirildi.[2] Nisan 2012’de ise dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri Wal-Mart’ın 16 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

 

Jessica McKellar

Python geliştiricisi ya da açık kaynak kodlayıcıya katkıda bulunan biriyseniz , bilmeniz gereken bir isim.
McKellar, 2011 yılında Oracle tarafından satın alınmış olan Ksplice’de çalışan bir mühendis ve üst düzey yöneticiydi . 2012’de McKellar , bir sohbet yazılım şirketi olan Zulip’i kurdu ve 2014 yılında şirket Dropbox tarafından satın alındı . Ayrıca Linux çekirdeğine de katkıda bulunmuştur ve şuan Linux Device Drivers, 4. Edition adlı bir kitap yazıyor.