Yapay Zeka ve Getireceği Yenilikler

By October 20, 2017Uncategorized

Yapay Zeka (AI), günümüzde giderek daha çok ilgi gören bir konu. Ancak bu gerçeğe rağmen, yanlış anlaşılmalar, medya manipülasyonu ve dedikodular ile birlikte, insanlar arasında hiç bitecek gibi durmayan hararetli bir yapay zeka tartışması halen devam ediyor.

Bazı kesimlerde yapay zeka yenilikleri olumsuz bir çağrı yaratırken büyük oranda kötü niyetli sayılıyor. Bu yanlış anlaşılma tabiki de Hollywood, film endüstrisine reyting kazandırmak uğruna çabalayan bileşenlerden ve Yapay Zeka’yı hayal kırıklığına uğratmayı seven içerik konseptinin pazarlayıcılarından geliyor. Yapay Zeka’dan bizi işimizden edecek, dostlarımızı ve ailelerimizi değiştirecek ve sonunda tüm insanlığı ortadan kaldıracak robotlar olarak bahsetmek, haksızlık değil mi ?

Yapay Zeka’nın olumsuz veya kötü niyetli olduğunu düşünmek değilde; stresli iş hayatını ve yaşam alanlarını daha iyi daha çekilebilir yapabilecek güçte bir yenilik olduğunu gösteren uygulama alanları da azımsanmayacak derecede fazla değil mi ? Yapay Zeka’nın bilim kurgu konseptinden ziyade hayatımıza katacağı pozitif değerlerden bir kaçına değineceğiz.

İK’da Yapay Zeka

İnsan kaynaklarının ilgilendiği başlıkları sıralarsak, işe alım, eğitim, ücret, yan haklar gibi bir dizi sorumlulukları kapsadığını herkes bilir.

Zorlu ve stresli olabilecek çalışanların işe alınması, özellikle İnsan Kaynakları’nın yapay zekadan faydalanabileceği bir alandır. Tek bir işe alım ihtiyacı için binlerce başvuru gelmesi, insan kaynakları personelinin başvuru sahiplerininin, özgeçmişlerinin ötesindeki potansiyellerini görmek için ayrıntılı inceleme aşamasında fazlasıyla zorlanır. Ancak Yapay Zeka, bu süreci optimize ederek insan kaynakları departmanına ciddi derecede zaman kazandır. Bu kazanım hem personelin iş yükünü azaltır hemde şirketin doğru personeli seçmesi noktasında hayati bir çözüm sunar.

Zaman Yönetiminde Yapay Zeka

Zamanlama, bir şirketin başarısının arkasındaki en önemli faktörlerden biridir. Hatta, başarısızlık ve başarı arasındaki farkın yüzde 42’sini zamanlama oluşturur. Bu nedenle, birçok şirketin Yapay Zeka’yı zaman yönetimi içine entegre etmesinin, verilere dayanan doğru tahminler yapma şanslarını artırabilmesinin yoludur. Bu sebeple Yapay Zeka, organizasyonlara en iyi zamanlama tahminlerini yapmada, kaynaklarını en çok ihtiyaç duyduklarında maksimize etmelerine ve zaman artıklarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu kritik alanda Yapay Zeka’nın eksiksiz bir şekilde uygulanması, şirketlerin zaman yönetimi üzerinde büyük bir olumlu etki yaratacaktır.

Müşteri Hizmetlerinde Yapay Zeka

Bir işletmenin itibarı, müşteri hizmetleri itibarıyla oluşturulabilir veya zarar görebilir. Müşteri hizmetini bir işletmenin bu kadar önemli bir parçası yapan şey budur. Bununla birlikte, çok sayıda çağrı, şikayet ve soruşturmayla günlük olarak uğraşmak zaman alıcı ve külfetli olabilir.
Bugün, işinizde artık geleneksel yöntemler kullanmak zorunda olmayabilirsiniz; bunun yerine Yapay Zeka’nın sağladığı verimlilik artışı bu yükü ve stresinizi ortadan kaldırabilir. Gelişmiş müşteri hizmetleri performansı için en basit tipik örnek, chatbot’tur. Teknoloji, çok sayıda müşteriyle anlamlı görüşmeler yapmayı mümkün kıldığı için bir chatbot’la , müşterilerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Portföy Yönetiminde Yapay Zeka

Portföy yönetimi, girişimciliği doğrudan etkileyen başka bir uygulama alanıdır. Yatırım yönetiminde bir paydaş iseniz, bu tür AI başvurularını sağlam mali tavsiyelerde bulunmak için robo-danışman olarak güvenebilirsiniz. Bu uygulamalar, küçük bir insan girişi ile portföy yönetimine yardımcı olabilir ve genellikle komisyon masrafları insanlara oranla çok daha azdır. Bu uygulamalar, yatırımcı tarafından belirlenen hedeflere uygun bir finansal portföy oluşturmak üzere tasarlanmış algoritmaları kullanarak çalışır. Ayrıca, müşterinin doğru portföy karışımı için tasarımının bir parçası olarak risk toleransını göz önünde bulundurur.

Son Olarak

Yapay Zeka’dan korkmak yerine ondan bir canavarmış gibi bahsetmek yerine endişeleri gideren adımlar atıp hayatımıza pozitif etki yaratan alanlarda doğru şekilde kullanmayı başarırsak, tüm insanlık için çok daha rahat ve zahmetsiz bir geleceğin uzakta olmadığını söyleyebiliriz.