Mobil Uygulamalarda Kullanılabilecek Programlama Dilleri

By October 27, 2017Uncategorized

İnsanlar, mobil uygulamalar sayesinde kullandıkları akıllı cihazlarda her geçen gün daha fazla vakit harcıyor. Eğer bir geliştirici olarak mobil uygulama yaratmak istiyorsanız yüksek işlevsellik ve uyumluluk özelliklerine sahip birşey yaratmanız gerekir.

Bu makalede, mobil uygulama yaparken kullanabileceğiniz programlama dillerine değineceğiz. C++’ı C#’tan, Java’yı JavaScript’ten ayırt etmenize ve Swift ve Rust gibi heyecan verici programlama dillerini keşfetmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Python
Python, en popüler mobil uygulama geliştirme dilidir. Bununla birlikte, kullanımı mobil uygulamalarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda web geliştirme aşamasındada oldukça sık kullanılır ve popülerdir.

Python’un dünyadaki okulların ders programlarında yaygın olarak öğretilmesinin nedenlerinden biri de budur. Bir dil olarak çok geniş bir uygulama alanına sahiptir ve platformlar arasında kolaylıkla aktarılabilen öğrenme becerilerini kazanmanızı sağlar.

Öğrenciler için harika bir dildir ve program geliştirme karmaşıklıklarını anlamak için bir kullanabileceğiniz bir araçtır. Python, android ve iOS yazılımı arasında ayrım yapmaz ve kolayca mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Spotify ve Instagram Python ile yaratılan devasa iki büyük uygulama örneğidir.

Corona
Yalnızca Android mobil uygulamaları oluşturmak isterseniz, Corona sizin için basit ve öğrenmesi kolay bir programlama dili alternatifi olabilir. Genellikle android oyunlar için kullanılan bir dil olarak bilinir ancak kullanımı sadece bu ile sınırlı değildir.

Ruby
Basit olması ve kolay anlaşılabilir olması Ruby’i en basit ve hızlı büyüyen programlama dillerinden biri olarak göstermemizde en temel yapı taşı kabul edilebilir. Programlamaya aşina olan herkes için öğrenmek veya benimsemek son derece kolaydır ve hızlı mobil uygulamalar oluşturmak mümkündür. Ruby ayrıca, yeni başlayanlar için Android, Windows, iOS veya OS X’te uygulamalar oluşturmayı öğrenmek için mükemmel bir destek ağı sunmaktadır.

PHP
Wikipedia ve Facebook gibi en büyük web sitelerinin bazıları PHP ile kodlanmıştır. İçerik açısından ağır e-ticaret uygulamaları ve uygulamaları oluşturmak için harika bir dildir. Ayrıca öğrenmesi kolaydır, pürüzsüz entegrasyonla son derece uyumludur.
Eğer PHP öğrenirseniz dinamik web siteleri ve uygulamaları geliştirebilir ve becerilerinizi geliştiricilerin büyük bir çoğunluğu tarafından desteklenen bir dilde aktarabilirsiniz.

Swift
Swift, mobil alanındaki muhtemel oyun değiştirici kategorisine yerleştirilebilen bir programlama dilidir. Bir Apple yaratımı olan Swift, esas olarak iOS ve OS X için üretilen bir programlama dilidir. Yalnızca mobil uygulama geliştirme konusunda uzmanlaşmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

QML
Qt Meta / Modelleme Dili olarak bilinen QML, platformlar arası geliştirme yeteneğine sahip bir programlama dilidir. V-Play çerçeveleri sıklıkla QML’yi JavaScript ile birlikte kullanır ve oyun uygulamaları yazarken harika bir dil haline getirir. Yetenekli geliştiriciler için mükemmel bir dildir.
Peki mobil uygulama geliştiricileri neden QML’yi seçsin ki?
Hareketli animasyon, dokunmatik girdi ve kullanıcıların yüksek katılımını gerektiren mobil uygulamalar için mükemmel bir seçenektir. QML’nin yapı taşları, karmaşık bileşenleri oluşturmak için dilin birleştirilmesine izin verir ve gerçekten iyi tasarlanmış gelişmiş uygulamalar sunmayı mümkün kılar.

Java
Mucidin içtiği Javanese Coffee (Cava Kahvesi) olarak adlandırılan Java, en popüler mobil uygulama programlama dili olan Python ile paralellik sergiliyor.

Android işletim yazılımı Java kullanılarak kodlanmıştır. Bu, bu dili öğrenen geliştiricilerin android mobil uygulamaları oluşturulurken diğerlerine karşı rekabet avantajı sağlaması kaçınılmaz. Java dili Android oyun uygulamaları ile eş anlamlı hale geldi ve bu öngörüde gelişmenin gelişmeye devam etmesi muhtemel.

JavaScript
JavaScript, hızları ve verimliliği nedeniyle geliştiriciler arasında son derece popüler bir dildir. Ne yazık ki, bu popülerlik henüz mobil uygulamalara da sıçramadı. Uygulamalar için bir JavaScript Framework’ü kullanmanın temel avantajı, farklı platformlarında aynı anda serbest bırakılabilmesidir. Muhtemelen yeni başlayanlar için en iyi dildir ve çok hızlı bir şekilde öğrenilebilir.

C++
C ++ dilinin en büyük avantajlarından biri, çeşitli platformlardaki hata ayıklama kapasitesidir. Bu, derinlik, esneklik ve verimlilik ile geniş bir uygulama yelpazesi yaratmak için onu uçtan uca komuta eden bir dil haline dönüştürür.

C#
Öncelikle, bu dilin “C Sharp” olarak bilinmekte olduğu açıkça belirtilmelidir. Dünyayı sarsan hashtag trendiyle kesinlikle karıştırılmamalıdır (Bunu karıştıran varsa lütfen bu yazıyı okumayı burada bıraksın lütfen! :)). C# dili hemen hemen her şeyin hız ve verimlilikle yaratılabileceği şekilde oluşturulmuştur. Ölçeklenebilir web siteleri, geleneksel uygulamalar ve sofistike oyun uygulamalarını C# ile yaratmak oldukça mümkündür.

BuildFire.js
BuildFire.js muhtemelen daha az bilinen programlama dillerinden biridir. Dil BuildFire arka ucunu bir temel olarak kullandığından mobil hızla mobil uygulamalar oluşturma yeteneğine sahiptir.

HTML5
HTML5, web sayfalarının oluşturulması için HTML dili beşinci baskısıdır. SQL’e benzer şekilde, mobil uygulama geliştirme dili dışında bir şey değildir. Bunun yerine, özellikle JavaScript ile eş zamanlı olarak, mobil uygulamaların oluşturulmasında tamamlayıcı bir dil olarak çalışır. HTML5, pürüzsüz senkronizasyonundan ötürü cihazlar arasında büyük bir kullanıma sahiptir. Öğrenmesi kolaydır ve mobil uygulamalar için mükemmel koşullar sağlar.

Perl
Perl, karmaşık uygulamalar için en üst düzeyde, enerjik programlama dili oluşturmak için Perl 5 ve Perl 6’nın birleşimini kullanan melez bir programlama dilidir. Bu sofistike özelliği sayesimde , dili bilenlerin büyük talep görmesi ve rekabette öne çıkması muhtemeldir. Perl dili inanılmaz derecede hızlı, verimlidir ve kendini rakipleri karşısında ön plana çıkartmak isteyen programcılar için güzel ve eğlenceli bir seçenektir.

Bu yazımızda mobil uygulama geliştirme noktasında en çok bilinenden en az bilinene kadar, belki de daha önce hiç duymadığınız programlama dillerine yer vermeye çalıştık. Umuyoruz ki bu yazımız sizin mobil uygulama geliştirici olmanız yönünde hangi programlama dilinden başlamanız gerektiği konusunda yönlendirici ve ilham kaynağı olabilmiştir. Eğer hali hazırda zaten bir geliştiriciyseniz, önümüzdeki birkaç yıl içinde mobil uygulama alanında hangi dillerin hâkim olacağını düşünüyorsunuz?