IoT Projelerinizde Kullanabileceğiniz 9 Programlama Dili

By November 1, 2017Uncategorized

Geliştiricilerin IOT projelerinde kodlarken karşılaştıkları ilk karar sorunlarından biri de hangi dili kullanmaları gerektiğidir.
IoT, özel sözdizimi veya matematiksel mantık yoluna fazla ihtiyaç duymadığından, tabiki seçenekler tüm programlama dili evrenini kapsar. Çoğunlukla karar geleneksel uygulama gelişimini yönlendiren faktörlere bağlı olacaktır. Uygulama ne yapacak, çevresi ile nasıl etkileşime geçecek ve belirli bir dildeki geliştirme ekibi ne kadar tecrübeli?
Bugün bu yazımızda IOT projelerinizde kullanabileceğiniz en iyi kodlama dillerini sıraladık. Projelerinize yön verirken bu listemizin size karar verme noktasında başarılı olacağından eminiz.
C
Dünyanın en eski ve en yaygın kullanılan dillerinden C , başlangıçta 1970’lerde Unix sistem yazılımı yazmak için geliştirildi . Yapılandırılmış, işlemsel bir dil olan IoT’de yaşayan insanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Avantajları, çoklu mantıksal ve matematiksel operatörlerin bulunabilirliği ve ayrıca tek bir bildirime birden fazla atama yapma kabiliyetini içerir. Bu, platformdan bağımsız daha güvenilir ve ölçeklenebilir kod sağlar; birden çok ayarla tekrar tekrar kullanılabilir.

C ++
C ++ , C’nin nesne tabanlı programlamanın (OOP) uzantısıdır; bu, uygulamanın ihtiyaçlarına bağlı olarak C tarzı veya OOP tarzı bir dil olarak kullanılabilir demektir. C’den daha üst düzey bir beceri gerektirir ve birincil olarak sistemler ve uygulama yazılımı, ayrıca sürücüleri, istemci-sunucu fonksiyonları ve gömülü yazılımlar için kullanılır – Kısaca, bir IoT ekosisteminin önemli veri noktaları. C ++ , dağıtılmış altyapı ortamları için son derece verimli ve esnek bir çözüm haline getiren önceden tanımlanmış veri türleri sınıflarını birden fazla kez kullanmaktadır.
Java
Web hizmetleri geliştirme ortamı. Java’nın IoT’ye sağladığı en büyük avantaj, API ile çalışan standart güncellemeleri ve yüksek düzeyde şifreleme içeren güvenlik özellikleri oldukça cezbedici. Bu, donanım bağımlı çözümlerden daha yüksek seviyede taşınabilirlik sağlarken, Java koduna fazladan esneklik kazandırır.
JavaScript (JS)
Adından da anlaşılacağı üzere JavaScript , öncelikle menüler, hareketli resimler, slayt gösterileri ve benzeri özelliklerle HTML sayfalarını geliştirmek için kullanılan bir betik dili . Yorumlanmış bir dil olarak, IoT’de değer biçilmesi muhtemel daha dinamik ve etkileşimli bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bağımsız işlevler için kendi komut dosyası öğesini de kullanabilir, ancak JavaScript normalde HTML kodunun içine gömülüdür. Bu nedenle, genellikle, web tabanlı etkileşim biçimini içeren IoT uygulamalarında kullanılır.
Python
Python , çoğunlukla arama, video akışı gibi daha üst düzey uygulamalar için kullanılan çok paradigmal, genel amaçlı, yorumlanmış bir dil olarak düşünülebilir . Çeşitli programlama stilleri sunar ve kolay kodlama ve hızlı geliştirme için neredeyse konuşma benzeri bir syntax içerir.
PHP
PHP dinamik, etkileşimli HTML işlevlerini destekleyen başka bir komut dosyası dili. Deneyimli kodlayıcılar için pek çok gelişmiş özelliği olduğu için kolay bir öğrenilebilir bir dildir. Her şeyi. PHP temel olarak sunucu-taraflı programlamaya odaklanmıştır, bu nedenle CGI uygulamalarının yaptığı her şeyi, örneğin formdan veri toplama, devingen sayfa içeriği oluşturma, ya da çerez alıp gönderme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Ancak PHP bunlardan çok daha fazlasını yapabilecek yetenektedir.
Ruby
Nesne programlamaya yönelik açık kaynak bir dildir; ancak prosedürel ve işlevsel projelere de uygulanabilir. Ruby gün geçtikçe gelişmiş simülasyon ortamlarında, robotiklerde ve diğer karmaşık ortamlarda popülerlik kazanıyor. Ruby, Windows, Linux, Mac işletim sistemlerinde çalışabilir ve kodlama, hata ayıklama işlevini kolaylaştıran sayısız entegre geliştirme ortamları (IDE’ler) tarafından desteklenir.
Swift
Swift’in geliştiricileri, yaratılışının arkasındaki temel itici güçlerden birinin güvenlik olduğunu söylüyor. Buna ek olarak, Swift hızlı geliştirme ve daha belirgin bir syntax üzerine tasarlandığından, yalnızca hızlı sonuçlar arayan teknik olmayan programcılar için bile rahatlıkla kullanılabilecek bir dildir.
Rust
Rust açık kaynak kodlu, çoklu paradigmalı, Mozilla tarafından geliştirilmekte olan programlama dili. … Rust dili, Mozilla çalışanı Graydon Hoare’ın kişisel bir çalışması olarak başlarken, Mozilla bu projeye 2009 yılında sponsor olmuştur 15 Mayıs 2015 tarihinde ilk stabil sürümü 1.0 yayınlanmıştır.
Go
Go programlama dili Google tarafından kendi sorunlarını çözmek için başlatılmıştır. Bu nedenle Go’ya eklenen ya da eklenmeyen tüm özellikler tamamen yılların “büyük projelerdeki yazılım tecrübeleri” ile belirlenmiş ve alınmış kararlardır. Go tamamen açık kaynaklı bir dildir. Yani Go kaynak kodunu satır satır inceleyebilirsiniz. Ve Google içerisinde Go’yu geliştirmekle sorumlu ekip bu dile kendileri katkı yaptığı gibi piyasada bu teknoloji kullanan bazı teknoloji devlerinin de dil hakkındaki görüş ve önerileri doğrultusunda çeşitli ek yetenekler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.