Atlas Bey Mi Diyeceğiz?

By November 18, 2017Uncategorized

Bu hafta sonu için güzel bir blog yazısı yazma konusunda ekipçe hem fikir olduğumuz tek bir konu vardı o da Boston Dynamics’in yeni yayınladığı ve bir diğer versiyona oranla çok daha gelişmiş özellikler içeren Atlas isimli robotunun yeni videosu. Eminiz ki herkes videoyu ilk izlediğinde “oha oha nasıl takla attı gördünüz mü?” gibi şaşkınlık tepkilerini bolca vermiştir.

Çoğu insan ters takla atamazken bunu bir robotun yapabilmesi gerçekten çok şaşırtıcı ve büyüleyici. Biraz ürkütücü bir benzetme olabilir fakat biz Boston Dynamics’i yaptığı başarılı işlerden dolayı Hollywood yansıması olan ve Terminator filmindeki Skynet’in yaratıcısı Cyberdyne Systems’e çok benzetiyoruz. Gerçekten böylesine büyüleyici projeler gerçekleştirmek arka planda büyük bir özveri, vizyon ve çalışma gerektiriyor. Hepimiz bilmeliyiz ki artık insanlık olarak geri dönüşü olmayan bir yoldayız, izlediğimiz o bilim kurgu filmlerinin gerçek olmasına sadece çok az kaldı ve bir süre sonra etrafta durmadan sağa sola koşuşturan şeyler sadece biz canlılar olmayacağız. Biz, yüksek teknoloji devrinin yükselişine şahit olacak ilk nesiliz ve bizden sonraki nesiller ise çok daha sofistike ve büyüleyici gelişmelere tanık olacaklar.

Şimdi çoğu insanın bilinçaltında yatan, robotlar insanlığı yok edecek gibi karamsar ifadelerden uzaklaşıp biraz bardağın dolu tarafına odaklanmak daha doğru olur diye düşünüyoruz. Bu videoyu izleyen her insan, ister istemez bir tedirginliğe kapılıyor üstelik basına lanse edilen özelliklerdeki prototiplerin çok daha gelişmiş bir versiyonunun arka planda olduğu mutlak fakat biraz iyimser düşünmeli ve gelecek adına neler yapabileceğimiz konusunda kafa yormalıyız. Son yayınlanan görüntülerde ATLAS görüntü itibari ile şuan için oldukça ürkütücü görünüyor olabilir fakat bu görüntüsünün insanların fiziksel hassaslıktan dolayı çaresiz kaldığı durumlarda sağlayacağı yarar dikkate alındığında pekte önemli bir faktör olmadığını anlamak hiç zor değil. Asıl korkmamız gereken kendimiziz çünkü o robotlar bizim kontrolümüzde olacak ve kullanım amaçlarını ve sınırlarını bizler belirleyeceğiz. Merdivenleri çıkamayan asimodan ters taklalar atan ATLAS’a uzanan süreçte teknoloji adına ne yaptığımızı ve ne yapabileceğimizi kendimize sormalıyız.

Google’ın satın alıp bir süre elinde bulundurduktan sonra SoftBank’a sattığı Boston Dynamics’in robot bilimi birikiminin Google’ın yapay zeka teknolojisi ile birleştirildiğinde ortaya neler çıkartacağını düşünmek bile heyecan verici. Hatta Google’ın Boston Dynamics’i satın alıp bir süre elinde bulundurmasını Boston Dynamics’in bilgi birikiminden yararlanmak için bu satın almayı gerçekleştirdiği tezini bile ortaya atabiliriz.

Son olarak

Robot teknolojisi yıllarca hollywood sayesinde insanlığa kötü olarak lanse edildi ve bu yüzden oldukça tedirgin karşılanıyor ama unutmamalıyız ki bu robotları geliştiren kişiler harcadıkları zaman, bilgi ve parayı insanlığa daha yararlı olabilmek ve çok daha güzel bir dünya yaratabilmek adına yapıyorlar.

Robotların insanlığın geleceği için tehlike oluşturduğunu düşünüyor musunuz?
Bize twitter’dan yazın.