Çevrimiçi Gizlilik Sadece Bir Efsane Mi?

By December 8, 2017Uncategorized

Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz online aktiviteler çoğunlukla hassas bilgilerimizi meraklı gözlerin istenmeyen dikkatlerine maruz bırakıyor. İnternete bağlandığımız her saniye verilerimiz birçok farklı kaynak tarafından yetkimiz dahilinde yada dışında toplanıyor. Üstelik kullandığımız yazılımlar ve bilgisayarlardaki güvenlik açıkları bu kişisel gizlilik ihlallerini daha da büyük noktalara taşıyor.
Tüm bu bilgiler bir bulmacanın parçaları gibi birleştirildiğinde kişisel bilgi gizliliğimizin ihlal edilmemesinin pek mümkün olmadığını anlıyoruz. Üstelik çevrimiçi gizlilik ihlalleri yalnızca hackerlar ve siber suçlular tarafından kullanılmıyor. Edward Snowden’ın dünyaya gösterdiği gibi devletlerde kullanıcıların kişisel verilerinin büyük bir taliplisi, üstelik snowden olayını dikkatlice incelediğimizde sıradan kullanıcılar olarak çevrimci gizlilik konusunun sadece görünen yüzüyle haşır neşir olduğumuzu farketmeniz çok uzun sürmeyecek.
Artık birçok yeni araç ve yazılım en hassas kişisel bilgilerimizi koruyarak internette rahatça dolaşabileceğimizi yada en azından gizliliğimizi korumak için güvenliğimizi sağlamayı vaat ediyor. Asıl sormamız gereken soru şu gerçekten kişisel bilgilerimizi koruyabiliyorlar mı? Eğer bunu gerçekten yapıyorlarsa sizce ne derecede yapıyorlar?
Anti-Virüs Programları
Çevrimiçi olarak birçok anti-virüs programı bulunmaktadır üstelik içlerinde satın alınması gerekmeyen ücretsiz kullanıma sunulanlarıda mevcut. Ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım fikri bu sorunlara temel olarak çözüm gibi gözükse de dünyadaki en çok yüklü ücretsiz anti-virüs olan Avast’ı yakından takip eden son güvenlik sorunları, tüm dünyaya yetenekli birisi tarafından açılamayacak hiçbir kapının olmadığını gösterdi.
Özel / Gizli Mod
Pek çok tarayıcı, özel pencere olarak da bilinen “Gizli mod” olarak bir özelliği kullanıcılarına sunar. Bu “gizlilik modu”, eksiksiz olması uğruna söz etmeye değer olsa da, çevrimiçi güvenlikle hiçbir ilgisi yoktur. Tarayıcınızın gizli modunda sörf yapmak sadece tarama geçmişinizi ve önbelleğinizi, bilgisayarınıza erişimi olan kişilerden gizler.
Çerezler saklanmaz, arama çubuklarına yazılan metin otomatik doldurma alanlarına kaydedilmez, şifreler kaydedilmez ve ziyaret ettiğiniz sayfalar kaydedilmez ancak herhangi bir web sitesinin veya internet servis sağlayıcısının verilerinizi izlemesini engellemez.
Şifreleme Çözüm Olabilir Mi ?
Birçok siber güvenlik uzmanının öne sürdüğü potansiyel çözüm, verileri şifreleme ile korumaktır. WhatsApp, Facebook Messenger ve Apple’ın iMessage servisi gibi en yaygın anlık mesajlaşma servislerini korumak için uçtan uca şifreleme yöntemi kullanmaktalar. Birçok ciddi çevrimiçi tehdit, verilerimizi ve gizliliğimizi de tehlikeye atabilir. Yeni teknolojiler bize dış saldırılara ve meraklı gözlere karşı belirli bir güvenlik derecesine sahip olabilse de, bilgisayar korsanları veya hakkımızda illegal yollardan bilgi toplamak isteyen kişiler çevrimiçi gizliliğimizi hep ihlal etmeye çalışıyor olacaklar. İnternet ve teknolojinin bu denli önemli olduğu günümüzde bir şey kesin olarak söylenebilir: Koruduğumuz bir şeye sahip olduğumuz sürece, ne olursa olsun, onu elde etmeye çalışan birisi olacaktır.