2017 yılının en iyi programlama dilleri

By January 10, 2018Uncategorized

Geçtiğimiz yıllarda, yüzlerce programlama dili çıktı ve teknoloji, sürekli ortaya çıkan yeni gelişmelerle birlikte asla yavaşlamayacak. Dürüst olmak gerekirse artık yazılım geliştirme açısından talebin üzerinde arz fazlası var. Bu sebeple endüstrilerdeki yaşanana gelişmeler teknolojinin evrildiği yöne doğru 2017 yılının en iyi programlama dillerini sıralamak istiyoruz.

 

JavaScript

JavaScript günümüzde en yaygın programlama dillerinden biridir. Web sitelerini oluşturmak için kullanılan popüler ve güçlü bir betik dili. Tüm tarayıcılarda uyumludur ve neredeyse tüm web sitelerinde kullanılır. Son yıllarda JavaScript, diğer şeylerin yanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan bir sunucu teknolojisi olan Node.js’nin temeli olarak da kullanılmaya başlandı.

 

Java

Java, dokuz milyon geliştiricinin kullandığı ve yedi milyar cihazla küresel düzeyde çalışan , en çok benimsenen programlama dillerinden biridir . Nesne yönelimli, sınıf tabanlı bir dildir ve taşınabilir olması için tasarlanmıştır, bu da tüm platformlarda, işletim sistemlerinde ve cihazlarda bulabilmeniz anlamına gelir. Dahası, herhangi bir cihazda çalışabilen bir dil olarak tasarlanmıştır ve bu yüzden bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılmaktadır.

 

Python

Python yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. Bir betik dili, birçok web çerçevesinin sağlam bir temeli. Python kullanan örnek siteler Instagram, YouTube, Reddit, NASA, vb.

 

PHP

PHP dünyadaki en popüler sunucu tarafı programlama dilidir. Genellikle WordPress ve Wikipedia ve Facebook gibi diğer web siteleri için CMS’nin temeli olarak kullanılır.

 

C #

C # basit, modern, genel amaçlı, tür-güvenli, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Dağıtılmış ortamlarda kurulum için uygun yazılım bileşenleri geliştirmede kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 

Scala

Nesne yönelimli ve işlevsel programlamayı özlü, mantıklı ve olağanüstü güçlü bir dille birleştiren, türden güvenli bir programlama dilidir. Bu rockstar programlama dili, kütüphaneleri, eşleme kalıpları ve etkileşimli gelişim üzerine odaklanan büyük verileri işleyebilir.

 

Swift

Birkaç yıl önce, Apple iOS ve OS X uygulama geliştirme için yeni bir programlama dili oluşturmaya karar verdi ve Swift ile çıktılar. Açık kaynak olarak kullanıma sunulan Swift ile Windows veya Linux sistemlerinde geliştirme yapabilir, derleyicilerini tasarlayabilir ve uygulamalarının Apple aygıtlarıyla uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz.

Sizce bu listede olması gereken diğer programlama dilleri neler?