2018 yılında öğrenmeye değer programlama dilleri

By January 18, 2018Uncategorized

 

Bu yazımızda 2018 yılına başlarken yeni bir yılda yeni bir programlama dili öğrenmeliyim diye düşünenler için kesinlikle faydalı olacak ve öğrenmeye değer programlama dillerine değineceğiz.

Birçok kişi bize hangi programlama dillerini öğrenmeleri gerektiğini soruyor. Kendimizi zor bir konumda görüyoruz çünkü bu cevaplaması gerçekten çok zor bir soru. Karar vermeden önce, özellikle de öğrenmeniz gereken programlama dili veya dilleri söz konusu olduğunda, dikkate almanız gereken çok şey var.

2018 için öğrenmek için en iyi programlama dilini seçmenin en kolay yollarından biri pazarı dinlemektir.
Pazar gelecek programlama dillerinin neler olduğunu size söyleyecektir. Eğilimlerin farkında olmalı ve haberi ve yeni teknolojilerin yükselişini izlemeliyiz, böylece programlama dillerinin hangilerinin ön plana çıkacağınız farkedeceksiniz.

 

JavaScript

Eğer bir geliştiriciyseniz ve web üzerine yoğunlaşan projelerde çalışıyorsanız bu, JavaScript’i hemen hemen kesin kullanacaksınız demektir. Yeni bir programlama dili öğrenmeyi düşünüyorsanız ve çok fazla JavaScript bilmiyorsanız veya yeni bir geliştiricisiyseniz, JavaScript’i biliyorsanız büyük olasılıkla bir iş bulacaksınız. Bu nedenle JavaScript, öğrenmek için gerçekten iyi ve sektörde tercih edilen bir dildir.

 

C#

C# ile Xamarin’i kullanarak iOS ve Android uygulamaları, Linux uygulamaları ve Mac uygulamaları da yapabilirsiniz. Ayrıca Arduino gibi platformlarda da oldukça işlevsel ve kullanılabilir bir dildir. Üstelik oldukça kurumsal ve öğrenmesi oldukça kolay bir programlama dilidir.

 

Java

Başlarken korkulan fakat öğrendikçe korkulan bu programlama dili kesinlikle seveceğiniz bir dildir. Üstelik C ve C++’ın genel amaçlı uygulama geliştirme dili olma rolünü devralmak için, daha basittir. Bu dillerin geliştiricilerine çıkardığı zorlukları çıkarmayan, çalışma zamanında (run-time) yol açtığı sıkıntıları önlemeyi amaçlayan bir dil olarak tasarlanmıştır.

 

PHP

PHP’yi bu listede görmek biraz canınızı sıkmış olabilir fakat PHP kullanım bakımından oldukça kolay ve yoğun şekilde tercih edilen bir programlama dili bu listede yer almasının en büyük sebeplerinden biri de budur. Özellikle WordPress, Twitter, Facebook gibi büyük şirketlerin bu programlama dilini halen kullanıyor olmaları basitliği ve işlevselliği.

 

GO

Go programlam dili kullananlar kendilerine gopher diyorlar, Google’ın geliştirdiği bir dil olmasın rağmen Google’da Go diye arattığınızda değil Golang veya Go programming diye aratmanız gerekiyor. Genelde C ye benzetilen programlam dili önümüzdeki yıllarda sektörel anlamda kullanım alanını oldukça genişleteceğe benziyor.

 

Kotlin

Genelde yazılımcılara Syntax’ı ilk başlarda biraz değişik gibi gelse de, aslında basit ve anlaşılır bir dil. Java ve C++’tan sonra android için desteklenen üçüncü programlama dilidir. Android Studio, Eclipse gibi idelerde kullanılabilir.

 

Özetle 2018’de sahip olduğunuz programlama dili yeteneklerine bir tane daha eklemek gibi bir niyetiniz varsa bu listredeki programlama dillerinden biri veya birkaçına yönelmeniz size zaman kaybettirmez aksine kişisel kariyerinize oldukça pozitif bir katkısı olur.

Sizin planlarınız arasında 2018’de öğrenmek için hangi programlama dili var?