Kod Yazabilmek İçin İdeal Laptop Rehberi

By January 29, 2018Uncategorized

 

Eğer yazılım geliştirmeye yeni başlayan biriyseniz muhtemelen giriş seviyesinde olan herkesin kafasını mutlaka kurcalayan bir problemi çözüme kavuşturmak amacıyla bu blog yazısını yazma ihtiyacı duyduk.

Hemen hemen herkes ilk başlarda çevresinden “yazılım geliştireceksen çok hızlı bir bilgisayara ihtiyacın var” cümlesine benzer sözler işitmiştir. İşte tamda bu noktada hem sosyal medya üzerinden bize gelen sorular hem de yorumlardan yola çıkarak, yeni yazılım geliştiricilerin oldukça işine yarayacağını düşünüyoruz.

 

RAM

Eğer yazılım geliştirmek için bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyorsanız seçiceğiniz bilgisayarda ilk olarak bakmanız gereken özelliklerden biridir ram. 8GB RAM’li bir dizüstü bilgisayar ideal bir seçim olabilir ancak 16GB RAM sizi yavaşlatmamak için en iyi tercih olacaktır. Bütçeniz çok düşükse, 4GB RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Eğer Ram’i düşük bir bilgisayarda kodlama deneyiminiz yoksa inanın kodlama gerçekten çok zaman alan ve yorucu bir sürece dönüşüyor. Dolayısıyla mümkün olan en yüksek ram miktarı sizin için en iyi tercih olacaktır.

En İyi Seçim: 16GB RAM

İdeal Seçim: 8GB RAM

Düşük Bütçe Seçimi: 4GB RAM

 

İŞLEMCİ

Programlama için bir dizüstü bilgisayar seçerken iyi işlemci ve RAM en yüksek önceliğiniz olmalıdır. Bir programcı veya geliştirici olarak, sürekli çoklu görevler ile uğraşmak zorunda kalıyoruz ve programlama veya geliştirme yaparken birkaç IDE’yi açmamız gerekiyor. Bu çoklu görevlerin eziyete dönüşmemesi için iyi bir işlemci ihtiyacımız olan hayati donanımlardan biri haline geliyor.

I5 işlemcili bir dizüstü bilgisayar ideal bir seçimdir. Eğer iyi bir bütçeniz varsa, i7 işlemciye sahip bir dizüstü bilgisayar da alabilirsiniz. Eğer çok düşük bütçeniz varsa i3 işlemci de işinizi nispeten görecektir.

En İyi Seçim: i7 İşlemci

İdeal Seçim: i5 İşlemci

Düşük Bütçe Seçimi: i3 İşlemci

 

Grafik kartı

Oyun geliştirme veya bazı yüksek grafik gerektiren çalışmalar yapmadığınız sürece yazılım geliştirme sürecinize güçlü bir grafik kartı entegre etmeniz gerekmez. Ancak bir oyun geliştiriciyseniz, harici grafik kartı olan bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz.

En İyi Seçim (Oyun Geliştiricileri için): Harici Grafik Kartı (2GB,4GB veya 6GB)

İdeal ve Düşük Bütçe Seçimi (Diğer Geliştiriciler İçin): Entegre Grafik Kartı

 

Depolama

SSD ve HDD, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu iki depolama türüdür. SSD daha hızlı performans sağlar, ancak HDD’den daha pahalıdır. Büyük bir boyuta sahip SSD yerine nispeten daha küçük ama performanslı bir SSD seçebilirsiniz.