Yazılımcılar Neden Ülkeyi Terk Ediyor?

By February 16, 2018Uncategorized

Son yıllarda sıkça yazılımcıların Türkiye ‘yi terk ettiğine dair haberler duyuyoruz. Geçmişte birçok yazılımcının daha iyi şartlarda çalışmak için yurt dışına gittiğini biliyoruz ancak burada bahsi geçen konu geçtiğimiz yıllardan itibaren bu konuyu daha sık duyar olmamız. Türkiye ‘de bilişim sektörünün gelişmemesi bunun başlıca sebeplerinden biri olabilir ancak ” Yazılımcılar Türkiye ‘yi neden terk ediyor?” sorusunun yanıtını ve giderek artan beyin göçünü daha geniş kapsamlı incelemek bu noktada daha sağlıklı olacaktır.
Yazılımcılar Neden Ülkeyi Terk Ediyor ?

1 . Güven Duygusu Eksikliği
Batı medeniyetleri incelendiğinde iş hayatı, ahlak kavramına ek olarak etik kavramını da geliştirerek daha güvenilir bir alan haline geldi. Yarattıkları modern toplum yapısında çalışanların birer birey olduğunu bilip buna göre davranmak, onlara etik kurallar çerçevesinde değerli ve biricik olduklarını hissettirmek birçok insanın da bu tip firmalar ile birlikte çalışmasına yol açmıştır. Ülkemizdeki iş hayatı incelendiğinde ise genelde bunun tam tersi bir kavram olduğu dürüst, değer veren ve etik kurallar ile gelişim sağlanan firma sayısının oldukça az olduğu gözlenir. Bu da yazılımcıların yurt dışına gitmesine sebep olan başlıca sebeplerden biridir.

2 . Girişimciliğe Verilen Değer
Malesef ülkemizde girişimcilere verilen değer çok da iç açıcı değil. Ezbere okul sistemi ile birlikte başlayan bu süreç gerçekleşen en ufak girişimlerin engellenmesine, küçük görülmesine ya da değer verilmemesine yol açarak daha henüz küçük yaşlarda bastırılıyor. Medeni toplumlar incelendiğinde ise en başarısız bir girişimin bile utanç kaynağı olmaktan öte gurur duyulan bir durum olarak değerlendirilmesi , insanların risk alma kabiliyetini artırarak gerçekten başarılı girişimler ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bu da yazılım sektöründe çalışan kişiler için oldukça cazip bir durum yaratıyor.

3 . Değersiz Bilgi
Yine ülkemizin geride kaldığı konulardan biri bilgiye verilen değer. Batı medeniyetleri bu konuda çığır açıp tüm sermayelerini bilişim projelerine harcayıp yatırımlarını bu yönde gerçekleştirirken , ülkemizde ise bu kaynaklar genelde lüks ve gösterişe harcanarak, bilgi değersiz ve önemsiz kılınıyor. Bu da daha geniş bir vizyona sahip olan yazılımcıların yine kendileri gibi bir vizyona sahip olan gelişmiş ülkelerde iş aramasına ve bu ülkelere göz etmesine yol açıyor.