Reysastech

Loading Content . . .

Son yıllarda sıkça yazılımcıların Türkiye ‘yi terk ettiğine dair haberler duyuyoruz. Geçmişte birçok yazılımcının daha iyi şartlarda çalışmak için yurt dışına gittiğini biliyoruz ancak burada bahsi geçen konu geçtiğimiz yıllardan itibaren bu konuyu daha sık duyar olmamız. Türkiye ‘de bilişim sektörünün gelişmemesi bunun başlıca sebeplerinden biri olabilir ancak ” Yazılımcılar Türkiye ‘yi neden terk ediyor?” sorusunun yanıtını ve giderek artan beyin göçünü daha geniş kapsamlı incelemek bu noktada daha sağlıklı olacaktır.
Yazılımcılar Neden Ülkeyi Terk Ediyor ?
1 . Güven Duygusu Eksikliği
Batı medeniyetleri incelendiğinde iş hayatı, ahlak kavramına ek olarak etik kavramını da geliştirerek daha güvenilir bir alan haline geldi. Yarattıkları modern toplum yapısında çalışanların birer birey olduğunu bilip buna göre davranmak, onlara etik kurallar çerçevesinde değerli ve biricik olduklarını hissettirmek birçok insanın da bu tip firmalar ile birlikte çalışmasına yol açmıştır. Ülkemizdeki iş hayatı incelendiğinde ise genelde bunun tam tersi bir kavram olduğu dürüst, değer veren ve etik kurallar ile gelişim sağlanan firma sayısının oldukça az olduğu gözlenir. Bu da yazılımcıların yurt dışına gitmesine sebep olan başlıca sebeplerden biridir.

2 . Girişimciliğe Verilen Değer
Malesef ülkemizde girişimcilere verilen değer çok da iç açıcı değil. Ezbere okul sistemi ile birlikte başlayan bu süreç gerçekleşen en ufak girişimlerin engellenmesine, küçük görülmesine ya da değer verilmemesine yol açarak daha henüz küçük yaşlarda bastırılıyor. Medeni toplumlar incelendiğinde ise en başarısız bir girişimin bile utanç kaynağı olmaktan öte gurur duyulan bir durum olarak değerlendirilmesi , insanların risk alma kabiliyetini artırarak gerçekten başarılı girişimler ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bu da yazılım sektöründe çalışan kişiler için oldukça cazip bir durum yaratıyor.

3 . Değersiz Bilgi
Yine ülkemizin geride kaldığı konulardan biri bilgiye verilen değer. Batı medeniyetleri bu konuda çığır açıp tüm sermayelerini bilişim projelerine harcayıp yatırımlarını bu yönde gerçekleştirirken , ülkemizde ise bu kaynaklar genelde lüks ve gösterişe harcanarak, bilgi değersiz ve önemsiz kılınıyor. Bu da daha geniş bir vizyona sahip olan yazılımcıların yine kendileri gibi bir vizyona sahip olan gelişmiş ülkelerde iş aramasına ve bu ülkelere göz etmesine yol açıyor.

 

Eğer yazılım geliştirmeye yeni başlayan biriyseniz muhtemelen giriş seviyesinde olan herkesin kafasını mutlaka kurcalayan bir problemi çözüme kavuşturmak amacıyla bu blog yazısını yazma ihtiyacı duyduk.

Hemen hemen herkes ilk başlarda çevresinden “yazılım geliştireceksen çok hızlı bir bilgisayara ihtiyacın var” cümlesine benzer sözler işitmiştir. İşte tamda bu noktada hem sosyal medya üzerinden bize gelen sorular hem de yorumlardan yola çıkarak, yeni yazılım geliştiricilerin oldukça işine yarayacağını düşünüyoruz.

 

RAM

Eğer yazılım geliştirmek için bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyorsanız seçiceğiniz bilgisayarda ilk olarak bakmanız gereken özelliklerden biridir ram. 8GB RAM’li bir dizüstü bilgisayar ideal bir seçim olabilir ancak 16GB RAM sizi yavaşlatmamak için en iyi tercih olacaktır. Bütçeniz çok düşükse, 4GB RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Eğer Ram’i düşük bir bilgisayarda kodlama deneyiminiz yoksa inanın kodlama gerçekten çok zaman alan ve yorucu bir sürece dönüşüyor. Dolayısıyla mümkün olan en yüksek ram miktarı sizin için en iyi tercih olacaktır.

En İyi Seçim: 16GB RAM

İdeal Seçim: 8GB RAM

Düşük Bütçe Seçimi: 4GB RAM

 

İŞLEMCİ

Programlama için bir dizüstü bilgisayar seçerken iyi işlemci ve RAM en yüksek önceliğiniz olmalıdır. Bir programcı veya geliştirici olarak, sürekli çoklu görevler ile uğraşmak zorunda kalıyoruz ve programlama veya geliştirme yaparken birkaç IDE’yi açmamız gerekiyor. Bu çoklu görevlerin eziyete dönüşmemesi için iyi bir işlemci ihtiyacımız olan hayati donanımlardan biri haline geliyor.

I5 işlemcili bir dizüstü bilgisayar ideal bir seçimdir. Eğer iyi bir bütçeniz varsa, i7 işlemciye sahip bir dizüstü bilgisayar da alabilirsiniz. Eğer çok düşük bütçeniz varsa i3 işlemci de işinizi nispeten görecektir.

En İyi Seçim: i7 İşlemci

İdeal Seçim: i5 İşlemci

Düşük Bütçe Seçimi: i3 İşlemci

 

Grafik kartı

Oyun geliştirme veya bazı yüksek grafik gerektiren çalışmalar yapmadığınız sürece yazılım geliştirme sürecinize güçlü bir grafik kartı entegre etmeniz gerekmez. Ancak bir oyun geliştiriciyseniz, harici grafik kartı olan bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz.

En İyi Seçim (Oyun Geliştiricileri için): Harici Grafik Kartı (2GB,4GB veya 6GB)

İdeal ve Düşük Bütçe Seçimi (Diğer Geliştiriciler İçin): Entegre Grafik Kartı

 

Depolama

SSD ve HDD, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu iki depolama türüdür. SSD daha hızlı performans sağlar, ancak HDD’den daha pahalıdır. Büyük bir boyuta sahip SSD yerine nispeten daha küçük ama performanslı bir SSD seçebilirsiniz.

Bu yazımızda 2018 yılına başlarken yeni bir yılda yeni bir programlama dili öğrenmeliyim diye düşünenler için kesinlikle faydalı olacak ve öğrenmeye değer programlama dillerine değineceğiz.

Birçok kişi bize hangi programlama dillerini öğrenmeleri gerektiğini soruyor. Kendimizi zor bir konumda görüyoruz çünkü bu cevaplaması gerçekten çok zor bir soru. Karar vermeden önce, özellikle de öğrenmeniz gereken programlama dili veya dilleri söz konusu olduğunda, dikkate almanız gereken çok şey var.

2018 için öğrenmek için en iyi programlama dilini seçmenin en kolay yollarından biri pazarı dinlemektir.
Pazar gelecek programlama dillerinin neler olduğunu size söyleyecektir. Eğilimlerin farkında olmalı ve haberi ve yeni teknolojilerin yükselişini izlemeliyiz, böylece programlama dillerinin hangilerinin ön plana çıkacağınız farkedeceksiniz.

 

JavaScript

Eğer bir geliştiriciyseniz ve web üzerine yoğunlaşan projelerde çalışıyorsanız bu, JavaScript’i hemen hemen kesin kullanacaksınız demektir. Yeni bir programlama dili öğrenmeyi düşünüyorsanız ve çok fazla JavaScript bilmiyorsanız veya yeni bir geliştiricisiyseniz, JavaScript’i biliyorsanız büyük olasılıkla bir iş bulacaksınız. Bu nedenle JavaScript, öğrenmek için gerçekten iyi ve sektörde tercih edilen bir dildir.

 

C#

C# ile Xamarin’i kullanarak iOS ve Android uygulamaları, Linux uygulamaları ve Mac uygulamaları da yapabilirsiniz. Ayrıca Arduino gibi platformlarda da oldukça işlevsel ve kullanılabilir bir dildir. Üstelik oldukça kurumsal ve öğrenmesi oldukça kolay bir programlama dilidir.

 

Java

Başlarken korkulan fakat öğrendikçe korkulan bu programlama dili kesinlikle seveceğiniz bir dildir. Üstelik C ve C++’ın genel amaçlı uygulama geliştirme dili olma rolünü devralmak için, daha basittir. Bu dillerin geliştiricilerine çıkardığı zorlukları çıkarmayan, çalışma zamanında (run-time) yol açtığı sıkıntıları önlemeyi amaçlayan bir dil olarak tasarlanmıştır.

 

PHP

PHP’yi bu listede görmek biraz canınızı sıkmış olabilir fakat PHP kullanım bakımından oldukça kolay ve yoğun şekilde tercih edilen bir programlama dili bu listede yer almasının en büyük sebeplerinden biri de budur. Özellikle WordPress, Twitter, Facebook gibi büyük şirketlerin bu programlama dilini halen kullanıyor olmaları basitliği ve işlevselliği.

 

GO

Go programlam dili kullananlar kendilerine gopher diyorlar, Google’ın geliştirdiği bir dil olmasın rağmen Google’da Go diye arattığınızda değil Golang veya Go programming diye aratmanız gerekiyor. Genelde C ye benzetilen programlam dili önümüzdeki yıllarda sektörel anlamda kullanım alanını oldukça genişleteceğe benziyor.

 

Kotlin

Genelde yazılımcılara Syntax’ı ilk başlarda biraz değişik gibi gelse de, aslında basit ve anlaşılır bir dil. Java ve C++’tan sonra android için desteklenen üçüncü programlama dilidir. Android Studio, Eclipse gibi idelerde kullanılabilir.

 

Özetle 2018’de sahip olduğunuz programlama dili yeteneklerine bir tane daha eklemek gibi bir niyetiniz varsa bu listredeki programlama dillerinden biri veya birkaçına yönelmeniz size zaman kaybettirmez aksine kişisel kariyerinize oldukça pozitif bir katkısı olur.

Sizin planlarınız arasında 2018’de öğrenmek için hangi programlama dili var?

 

Geçtiğimiz yıllarda, yüzlerce programlama dili çıktı ve teknoloji, sürekli ortaya çıkan yeni gelişmelerle birlikte asla yavaşlamayacak. Dürüst olmak gerekirse artık yazılım geliştirme açısından talebin üzerinde arz fazlası var. Bu sebeple endüstrilerdeki yaşanana gelişmeler teknolojinin evrildiği yöne doğru 2017 yılının en iyi programlama dillerini sıralamak istiyoruz.

 

JavaScript

JavaScript günümüzde en yaygın programlama dillerinden biridir. Web sitelerini oluşturmak için kullanılan popüler ve güçlü bir betik dili. Tüm tarayıcılarda uyumludur ve neredeyse tüm web sitelerinde kullanılır. Son yıllarda JavaScript, diğer şeylerin yanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan bir sunucu teknolojisi olan Node.js’nin temeli olarak da kullanılmaya başlandı.

 

Java

Java, dokuz milyon geliştiricinin kullandığı ve yedi milyar cihazla küresel düzeyde çalışan , en çok benimsenen programlama dillerinden biridir . Nesne yönelimli, sınıf tabanlı bir dildir ve taşınabilir olması için tasarlanmıştır, bu da tüm platformlarda, işletim sistemlerinde ve cihazlarda bulabilmeniz anlamına gelir. Dahası, herhangi bir cihazda çalışabilen bir dil olarak tasarlanmıştır ve bu yüzden bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılmaktadır.

 

Python

Python yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. Bir betik dili, birçok web çerçevesinin sağlam bir temeli. Python kullanan örnek siteler Instagram, YouTube, Reddit, NASA, vb.

 

PHP

PHP dünyadaki en popüler sunucu tarafı programlama dilidir. Genellikle WordPress ve Wikipedia ve Facebook gibi diğer web siteleri için CMS’nin temeli olarak kullanılır.

 

C #

C # basit, modern, genel amaçlı, tür-güvenli, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Dağıtılmış ortamlarda kurulum için uygun yazılım bileşenleri geliştirmede kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 

Scala

Nesne yönelimli ve işlevsel programlamayı özlü, mantıklı ve olağanüstü güçlü bir dille birleştiren, türden güvenli bir programlama dilidir. Bu rockstar programlama dili, kütüphaneleri, eşleme kalıpları ve etkileşimli gelişim üzerine odaklanan büyük verileri işleyebilir.

 

Swift

Birkaç yıl önce, Apple iOS ve OS X uygulama geliştirme için yeni bir programlama dili oluşturmaya karar verdi ve Swift ile çıktılar. Açık kaynak olarak kullanıma sunulan Swift ile Windows veya Linux sistemlerinde geliştirme yapabilir, derleyicilerini tasarlayabilir ve uygulamalarının Apple aygıtlarıyla uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz.

Sizce bu listede olması gereken diğer programlama dilleri neler?

Şu günlerde herkes Bitcoin hakkında konuşuyorken biz de yakın gelecekte çok duyacağımız kripto para terimlerine yazımızda değinmek istedik.

Address : Bitcoin ağında ödeme yapmak ve ödeme almak için kullanılan Alfanumerik karakterler bütününe verilen isimdir. Taranabilir bir QR kod olarak kullanılabilir. Bitcoin’le size ödeme yapması için onlara vermeniz gereken tek bilgidir. Örnek Adres: 1kqHKEYYC8CQPxyV53nCju3kk2ufpQqA2

Altcoin : Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Feathercoin ve PPcoin; bunların hepsi birer altcoindir.

Anti Money Laundering : Yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Sadece bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.

Arbitraj : Piyasalardaki altın, gümüş, petrol gibi emtialar ile Bitcoin gibi kripto paralar dahil, ticarete konu olan tüm varlık ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar arasında eş zamanlı olarak, farklı piyasa koşullarında (çeşitli borsalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla) alım satım işlemi yapmaktır.

ASIC : Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fiziksel bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere göre daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma sorunlarını işlemek için dizayn edilmiştir.

ASIC Miner : Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek üretim gücüne sahip, ASIC çip içeren ekipmanların genel adıdır.

Attack %51 : Kripto para madenciliğinde bir ağda üretim yapan tek bir madencinin yada bir grup madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. Böylece teorik olarak işlemlerin ve üretimin bu kişi ya da gruba geçmesine neden olur. Bu güç miktarı onları teorik olarak ağdaki otorite yapar. O ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvendiği var sayılır. Çünkü bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir. • Başkasınınki ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma, • Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma, • Üretilen Kripto Parayı birden çok defa harcama, • Diğer madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.

Bitcoin : Sembolü ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.

Bitcoin Investment Trust : Bu özel ucu açık fon, özellikle Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir şekilde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

BitPay : Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

BitStamp : Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler bitcoin borsası.

Block : Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Yaklaşık her 10 dakikada bir (bu süre değişkendir), işlemleri içeren ortalama bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine eklenir.

BlockChain : Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.

Block Reward : Başarılı bir şekilde bir blok yaratan madenciye verilen ödüldür. Bu, söz konusu kripto para birimi tarafından kullanılan politikaya bağlı olarak ve tüm bloğun zaten başarıyla çıkarılıp çıkarılmadığına göre, bir para ve işlem ücretleri karışımı olabilir. Şu anda Bitcoin her blok için 25 bitcoin ödülü veriliyor. Blok ödül belli bir sayıda blok çıkarıldığında yarılanıyor. Bitcoin’de, eşik her 210,000 bloktur.

BTC : Bitcoin’ ler için para birimi kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL deniliyor olması gibi.

Chargeback : Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı veya paypal ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmeti hiç veya gereği gibi alınmaması nedeniyle ödenen paranın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.

Client : Bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinde çalışan yazılım programıdır. Bu yazılım ağa bağlanır ve her türlü işlemleri iletir. Ayrıca bitcoin cüzdan içerebilir.

Coinbase : Coinbase tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.

Confirmation : Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme olasılığının düşük olduğu anlamına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Yine de daha büyük miktarlar için (mesela 1000 TL ve üstü) birden fazla onay istenebilir. Her onay, sistem yoğunluğuna göre 5 dakikadan 30 dakikaya kadar zaman alabilir. “Üç onay” çoğunluk tarafından kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini kat kat düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun tekrar teyidi anlamına gelir.

CPU : Bilgisayarın işlemcisidir. İlk günlerde bunlar Bitcoin madenciliğinde kullanıldı, ama artık zorluk seviyesi yükseldiği için kullanılmamaktadır. Bazı yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır.

Cryptocurrency : Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri.

Cryptography : Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi -dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da- koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.

DDoS : Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Genellikle meşru kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.

Deflation : Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir.

Difficulty : Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.

Double Spending : Bitcoin ya da diğer altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yaptığı aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında meydana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir ama yine de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.

Dust transaction : Çok küçük bir mali değeri olan, fakat blok zincirinde yer kaplayan, son derece küçük Bitcoin miktarları içeren transfer işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafından iletilecek minimum transfer miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaktadır.

Escrow : Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.comalışverişleri)

Exchange : Farklı para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.

Faucet : Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Önceden çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz olarak verilmesidir.

Fiat Currency : Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

Fork : Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

FPGA : Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, imal edildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üzerine talimatlar yazılabilir boş bir silikon barut gibi düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonra yapılandırılabilir olduğu için, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden faydalanır. Ancak, bunlar genellikle çok yavaştır.

Genesis Block : Blok zincirinde ilk bloktur.

Gigahash : Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Megahashes)

GPU : Bilgisayarın ekran kartıdır. Özellikle modern bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için gereken karmaşık matematiksel hesaplamaları yapan silikon bir çiptir. Ayrıca kripto para birimi üretiminde gerekli kriptografik hesaplamalar için de uygundur.

Hashrate : Belirli bir süre içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayısıdır. Bu süre genellikle bir dakikadır.

Hash : Değişken bir miktarda veri alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki önemli özelliği vardır. Öncelikle, çıktıya bakarak, bu orijinal girdinin ne olduğunu anlamak matematiksel olarak zordur. İkincisi, girdinin en ufak bir parçasındaki değişiklik bile, tamamen farklı bir çıktı üretecektir.

Inflation : Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Diğer bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek millî gelire) nazaran artması yani şişmesi demektir. Deflasyonun tersidir.

Input : Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Genellikle, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, yani bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.

Kilohash: Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

Liquidity : Ticaret, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.

Litecoin : Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.

Market Order : Bir değişim için verilen talimat. Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen emir. Bir bitcoin değişiminde, bitcoinlerinin acilen satılmasını ya da satın alınmasını istiyen kişi,piyasa durumunun kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa emri verebilir.

mBTC : Bir bitcoinin binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).

Megahash : Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

Microtransaction : Çevrimiçi olmak üzere, bir varlık veya hizmet için küçük bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, içerdiği ağır komisyon nedeniyle, geleneksel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zordur. Örneğin çevrimiçi makale okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zordur.

Mining : Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoinler ya da altcoinler üretme eylemidir.

Mixing Service : Bitcoinlerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden farklı yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti ( aynı zamanda döner hazne olarak bilinir) sizin gizliliğinizi korur çünkü insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ayrıca para aklama için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.

Mt. Gox : İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi iflas etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 yılında Jed McCaleb’ tarafından kurulmuştur.

Node : İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.

Orphan Block : Geçersiz blok zinciri parçası.

Output : Bir bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.

P2P : Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemdir

Paper Wallet : Bir veya daha fazla açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.

Pool : Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve daha sonra aralarındaki ödül bölünmesidir. Çıkarım sermayeleri, zorluk arttıkça sizin başarılı bir blok çıkarım olasılığınızı artırmak için kullanışlı bir yoldur.

Pre-mining : Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

Private key : Kişiye özel ve işlem yapmak için gerekli gizli sayısal anahtar.

Proof of Stake : Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma kanıtına bir alternatiftir.

Proof of work : Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemiile kazılmas gerekir. Ancak bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için eklenir. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.

PSP : Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.

Public key : Herkes ile paylaşılan açık bitcoin adresini ifade eder.

Pump and Dump : Agresif tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir. Tanıtım, değerini yukarı zorlayarak, diğerlerinin varlık elde etmesine neden olur. Değeri yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.

QR code : Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.

Satoshi Nakamoto : 2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Satoshi : Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Scamcoin : Yaratıcısı için para kazanmak amacıyla üretilen bir altcoindir. Scamcoinler genellikle hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Scrypt : ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.

SHA-256 : SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0 algoritması 1993 yılında oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle 2 yıl sonra 1995 yılında SHA-1 algortiması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmaların hızlı çalışması önemlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imzalanır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.

Signature : Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

Silk Road : Genellikle Bitcoin gibi kriptolu para birimi ile genelde yasadışı alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.

SPV : Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri sağlayan Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Sadece blok başlıklarına gerek duyar.

Stale : Bir bitcoin bloğu başarılı bir şekilde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir, çünkü o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, ücretsiz olarak, tekrar yapmaya çalışmak olacaktır.(Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş.) Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.

Taint : İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu zaman, bu iki adresin ne kadar yakın bir şekilde bağlantılı olduğunun analizidir. İz analizi, bitcoinlerin çalıntı para olarak bilinen adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.

Terahash (Th/s) : Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.

Testnet : Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif, maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

Tor : Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir yönetim protokolüdür.

Transaction Block : Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.

Transaction fee : Bitcoin ağı üzerinden gönderilen işlemlere uygulanan işlem ücretine verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir şekilde blok sağama işlemi yapan kişiye ödenir.

uBTC : Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)

Vanity address : İsim gibi, isteğe bağlı bir modeli olan bir bitcoin adresidir. (Örn: melihgun5Gfeew1221ffGvffööbkkfdlgFKfbm)

Virgin Bitcoin : Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.

Volatil : Ekonomik olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur.

Volatility : İşlem gören finansal bir varlık için, fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Kısaca fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.

Wallet : Bitcoinleri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme gibi kavramların insan zekası ile büyük oranda karşılaştırıldığı şu günlerde yeri geldiğinde birbiri yerine kullanılabilen bu terimlerin aslında biribirinden çok farklı şeyler ifade ettiğini açıklamak üzere bu yazıyı yazma kararı aldık.

 

Yapay Zeka’nın Çıkışı

Yapay zeka kavramının çıkış noktasına gidersek John McCarthy adında bir adama rastlayacağız John McCarthy için yapay zeka’nın isim babası diyebiliriz. 1956 yılında düzenlenen akademik bir konferansta ilk kez yapay zeka terimini ortaya atmıştır. Konferansta üzerinde durulan konuların içeriğine baktığımızda doğal dil gelişimi, resim tanıma ve makine öğrenimi gibi kavramlar yer alıyordu. Ancak mevcut teknolojlerin yeterli olmaması nedeniyle kişisel bilgisayarın ilk çıkışından başlayarak internet çağına kadar yapay zeka durmaksızın yükselişine ve ilerlemesine devam etti.

Yapay Zeka’nın tanımını basit bir şekilde yapacak olursak; insan düşüncesini veya beyin aktivitesini simüle etmek için bilgisayarların veya teknolojilerin yeteneklerini temsil eden bir terimdir diyebiliriz. Yani bir makinenin yada bilgisayarın insanlara özel tepki ve davranışlar sergilemesidir.

Yapay zeka’nın zayıf ve güçlü denebilecek türleri vardır. Zayıf yapay zekalar sizin dediklerinizi yapan, onların dışına çıkmayan, teknolojinin ilk yıllarında kullanılandır. Ancak güçlü yapay zekalar veriler üzerinde algoritmik hesaplar ve yorumlar yaparak verilen komutlar doğrultusunda farklı sonuçlara varabilen yazılımlardır.

 

Makine Öğrenimi’nin Çıkışı

1950’de Alan Turing, yayınladığı bir makalede makinelerin düşünüp düşünemediğini sormuştur. Kendi metodu olan meşhur Turing Testi ile bir makinenin zeki olup olmadığı ayırt edilebileceğini ön görüyordu. 1959 yılında Arthur Samuel’in bilgisayar ortamında çalışabilen, kendi hatalarından ders alan ve böylece kendini geliştiren bir dama oyunu yapmasıyla birlikte makine öğrenimi iyiden iyiye hayatımıza girmiştir.

Makine öğrenimini tanımlamamız gerekirse, veriler ve algoritmalar yoluyla benzetmeler yaparak, tespitlerde bulunan ve önceden programlanmayan sonuçları da açığa çıkarabilen, kendi kendini eğitebilen sistemlerdir diyebiliriz.

Makine öğrenimini daha iyi kavramanız için size şu örneği verebiliriz, Kullandığınız internet ortamlarında sevebileceğinizi ön görüp davranışlarınızı şekillendiren tavsiyeler belirli algoritmalar ile yapılır facebook ta beğenebileceğiniz sayfaların karşınıza çıkartılması, Google’da ayakkabı kelimesini arattığınızda sürekli karşınıza ayakkabı reklamları çıkması makine öğreniminin aktif uygulandığının örneklerinden sadece ikisidir.

 

Derin Öğrenme Nedir?

Derin öğrenme, makine öğrenimi üzerine kuruludur. Uzmanlar, derin öğrenmeyi görevler üzerinde teknolojileri eğitmek için yapay sinir ağlarının kullanımı gibi üst düzey soyutlamaları yönlendiren algoritmalar olarak tanımlıyor. Derin öğrenme, gerçek insan beyni aktivitesini modellemeye çalışarak yapay karar verme veya diğer bilişsel çalışmalara uygulayarak makine öğrenimini bir üst düzeye çıkartmayı amaçlar. Yani birden fazla katmanda işlem gerçekleştirerek makine öğrenim algoritmalarını aynı anda kullanarak tek işlemde sonuca ulaşmaya çalışıyor. İnsanoğlu bugüne kadar makinelere birşeyler öğretmeye çalışırken kırmızı olan ve yenebilen şeylerin domates olabileceği aynı anda hem yeşil hem de kırmızı ve yuvarlak olabilen şeylerin elma olabileceği gibi örneklerle tanıtmaya çalışıyordu fakat derin öğrenme bunların hepsini kendi başına öğrenebilmektedir.

Tüm bu süreçlerin hepsine halk dilinde yapay zeka olarak nitelendirmek pekte yanlış bir önerme olmaz.

Sizce gelecekte yapay zeka alanında bizleri neler bekliyor ?

Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz online aktiviteler çoğunlukla hassas bilgilerimizi meraklı gözlerin istenmeyen dikkatlerine maruz bırakıyor. İnternete bağlandığımız her saniye verilerimiz birçok farklı kaynak tarafından yetkimiz dahilinde yada dışında toplanıyor. Üstelik kullandığımız yazılımlar ve bilgisayarlardaki güvenlik açıkları bu kişisel gizlilik ihlallerini daha da büyük noktalara taşıyor.
Tüm bu bilgiler bir bulmacanın parçaları gibi birleştirildiğinde kişisel bilgi gizliliğimizin ihlal edilmemesinin pek mümkün olmadığını anlıyoruz. Üstelik çevrimiçi gizlilik ihlalleri yalnızca hackerlar ve siber suçlular tarafından kullanılmıyor. Edward Snowden’ın dünyaya gösterdiği gibi devletlerde kullanıcıların kişisel verilerinin büyük bir taliplisi, üstelik snowden olayını dikkatlice incelediğimizde sıradan kullanıcılar olarak çevrimci gizlilik konusunun sadece görünen yüzüyle haşır neşir olduğumuzu farketmeniz çok uzun sürmeyecek.
Artık birçok yeni araç ve yazılım en hassas kişisel bilgilerimizi koruyarak internette rahatça dolaşabileceğimizi yada en azından gizliliğimizi korumak için güvenliğimizi sağlamayı vaat ediyor. Asıl sormamız gereken soru şu gerçekten kişisel bilgilerimizi koruyabiliyorlar mı? Eğer bunu gerçekten yapıyorlarsa sizce ne derecede yapıyorlar?
Anti-Virüs Programları
Çevrimiçi olarak birçok anti-virüs programı bulunmaktadır üstelik içlerinde satın alınması gerekmeyen ücretsiz kullanıma sunulanlarıda mevcut. Ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım fikri bu sorunlara temel olarak çözüm gibi gözükse de dünyadaki en çok yüklü ücretsiz anti-virüs olan Avast’ı yakından takip eden son güvenlik sorunları, tüm dünyaya yetenekli birisi tarafından açılamayacak hiçbir kapının olmadığını gösterdi.
Özel / Gizli Mod
Pek çok tarayıcı, özel pencere olarak da bilinen “Gizli mod” olarak bir özelliği kullanıcılarına sunar. Bu “gizlilik modu”, eksiksiz olması uğruna söz etmeye değer olsa da, çevrimiçi güvenlikle hiçbir ilgisi yoktur. Tarayıcınızın gizli modunda sörf yapmak sadece tarama geçmişinizi ve önbelleğinizi, bilgisayarınıza erişimi olan kişilerden gizler.
Çerezler saklanmaz, arama çubuklarına yazılan metin otomatik doldurma alanlarına kaydedilmez, şifreler kaydedilmez ve ziyaret ettiğiniz sayfalar kaydedilmez ancak herhangi bir web sitesinin veya internet servis sağlayıcısının verilerinizi izlemesini engellemez.
Şifreleme Çözüm Olabilir Mi ?
Birçok siber güvenlik uzmanının öne sürdüğü potansiyel çözüm, verileri şifreleme ile korumaktır. WhatsApp, Facebook Messenger ve Apple’ın iMessage servisi gibi en yaygın anlık mesajlaşma servislerini korumak için uçtan uca şifreleme yöntemi kullanmaktalar. Birçok ciddi çevrimiçi tehdit, verilerimizi ve gizliliğimizi de tehlikeye atabilir. Yeni teknolojiler bize dış saldırılara ve meraklı gözlere karşı belirli bir güvenlik derecesine sahip olabilse de, bilgisayar korsanları veya hakkımızda illegal yollardan bilgi toplamak isteyen kişiler çevrimiçi gizliliğimizi hep ihlal etmeye çalışıyor olacaklar. İnternet ve teknolojinin bu denli önemli olduğu günümüzde bir şey kesin olarak söylenebilir: Koruduğumuz bir şeye sahip olduğumuz sürece, ne olursa olsun, onu elde etmeye çalışan birisi olacaktır.

 

Code Academy

Kodlamayı öğrenmek için en popüler ve ücretsiz internet sitelerinin başında CodeAcademy gelir. 24 milyondan fazla kişi bu eğitim şirketinin ilgi çekici öğrenim taktikleri sayesinde nasıl kod yazması gerektiğini öğrendi. CodeAcademy HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python ve Ruby dillerine dair birçok güzel ve faydalı ders alabilirsiniz.

Coursera

2012′de kurulan Coursera , 119 kurumdan 1.000′den fazla kurs sunan büyük kar amacı gütmeyen bir eğitim teknolojisi şirketi haline geldi. Bir sertifika almak için belirli programlar için ödeme yaparken de, Washington Üniversitesi, Stanford, Toronto Üniversitesi ve Vanderbilt gibi üniversitelerdeki çeşitli uzmanlık alanlarında ücretsiz tanıtım programlama kursları bulunmaktadır.

edX
EdX , kâr amacı gütmeyen, açık kaynaklı bir başka çevrimiçi öğrenme platformudur. 2012′de Harvard Üniversitesi ve MIT tarafından kuruldu; bu nedenle en ileri teknolojileri ve teorileri öğreneceğinizi biliyorsunuz. EdX bugün, 60 okuldan oluşmaktadır. Muhtemelen Harvard Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimlerine Giriş’e yanlışlıkla gidebilirsiniz.

Udemy

2010 yılında kurulan Udemy , iş becerilerini geliştirmek veya öğrenmek için kullanılabilecek çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Ödeyeceğiniz kurslar varken, Girişimciler İçin Programlama – HTML & CSS veya Python Programlamaya Giriş gibi video dersleri aracılığıyla öğretilen ücretsiz programlama kursları var .

aGupieWare

AGupieWare , ABD’deki önde gelen kurumların bilgisayar bilimleri programlarını araştıran bağımsız bir uygulama geliştiricisidir. Daha sonra Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Berkeley ve Columbia tarafından sunulan ücretsiz kurslara dayalı benzer bir müfredat hazırlamıştır. Program daha sonra üç ders, yedi çekirdek dersi ve beş seçmeli olmak üzere toplam 15 kursa ayrıldı.

GitHub
GitHub . Popüler web tabanlı Git depo barındırma hizmetinde, 80′den fazla farklı programlama dilini kapsayan 500′den fazla ücretsiz programlama kitabı bulabilirsiniz; bu, ortak çalışanlar tarafından sıklıkla güncellenir.

Hack.pledge ()

Bu, BitTorrent’in mucidi Bram Cohen gibi bazı yüksek profilli geliştiricileri içeren geliştiriciler topluluğudur . Orada, dünyanın önde gelen geliştiricilerinden bazılarını öğrenerek programlama becerilerini mükemmelleştirebilirsiniz.

Code Avengers

Yeni Zelanda’ya dayanan Kod Avengers , JavaScript, HTML ve CSS kullanarak oyunları, uygulamaları ve web sitelerini nasıl kodlayacağınızı öğreten eğlenceli ve interaktif programlama kursları sunar. Her dersin tamamlanması yalnızca 12 saat alır ve İngilizce, Rusça, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe ve Portekizce olarak mevcuttur.

Khan Academy

2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından kurulan Han Academy , orijinal ücretsiz çevrimiçi öğrenme kurumlarından biridir. Adım adım video eğitimleriyle, JavaScript ve ProcessingJS kullanarak çizimleri, animasyonları ve oyunları nasıl programlayacağınızı veya HTML ve CSS ile web sayfalarının nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

Free Food Camp

Burada , profesyoneller ve öğrencilerden oluşan bir topluluğa ağ kurarak ve katılarak HTML5, CSS3, JavaScript, Veritabanları, DevTools, Node.js, Angular.js ve Çevik’i öğreneceksiniz. Kodlama becerilerinizde birlikte çalışacaksınız, böylece ücretsiz uygulamalar oluşturabilirsiniz. İşte yakalamaktır: Bu becerileri öğreniyorsunuz ve gerçek dünya sorunlarını çözmeye yardımcı olacak yardımlar oluşturuyorsunuz. Kod kar amacı gütmeyenler için kullanılabilir.

 

Bu hafta sonu için güzel bir blog yazısı yazma konusunda ekipçe hem fikir olduğumuz tek bir konu vardı o da Boston Dynamics’in yeni yayınladığı ve bir diğer versiyona oranla çok daha gelişmiş özellikler içeren Atlas isimli robotunun yeni videosu. Eminiz ki herkes videoyu ilk izlediğinde “oha oha nasıl takla attı gördünüz mü?” gibi şaşkınlık tepkilerini bolca vermiştir.

Çoğu insan ters takla atamazken bunu bir robotun yapabilmesi gerçekten çok şaşırtıcı ve büyüleyici. Biraz ürkütücü bir benzetme olabilir fakat biz Boston Dynamics’i yaptığı başarılı işlerden dolayı Hollywood yansıması olan ve Terminator filmindeki Skynet’in yaratıcısı Cyberdyne Systems’e çok benzetiyoruz. Gerçekten böylesine büyüleyici projeler gerçekleştirmek arka planda büyük bir özveri, vizyon ve çalışma gerektiriyor. Hepimiz bilmeliyiz ki artık insanlık olarak geri dönüşü olmayan bir yoldayız, izlediğimiz o bilim kurgu filmlerinin gerçek olmasına sadece çok az kaldı ve bir süre sonra etrafta durmadan sağa sola koşuşturan şeyler sadece biz canlılar olmayacağız. Biz, yüksek teknoloji devrinin yükselişine şahit olacak ilk nesiliz ve bizden sonraki nesiller ise çok daha sofistike ve büyüleyici gelişmelere tanık olacaklar.

Şimdi çoğu insanın bilinçaltında yatan, robotlar insanlığı yok edecek gibi karamsar ifadelerden uzaklaşıp biraz bardağın dolu tarafına odaklanmak daha doğru olur diye düşünüyoruz. Bu videoyu izleyen her insan, ister istemez bir tedirginliğe kapılıyor üstelik basına lanse edilen özelliklerdeki prototiplerin çok daha gelişmiş bir versiyonunun arka planda olduğu mutlak fakat biraz iyimser düşünmeli ve gelecek adına neler yapabileceğimiz konusunda kafa yormalıyız. Son yayınlanan görüntülerde ATLAS görüntü itibari ile şuan için oldukça ürkütücü görünüyor olabilir fakat bu görüntüsünün insanların fiziksel hassaslıktan dolayı çaresiz kaldığı durumlarda sağlayacağı yarar dikkate alındığında pekte önemli bir faktör olmadığını anlamak hiç zor değil. Asıl korkmamız gereken kendimiziz çünkü o robotlar bizim kontrolümüzde olacak ve kullanım amaçlarını ve sınırlarını bizler belirleyeceğiz. Merdivenleri çıkamayan asimodan ters taklalar atan ATLAS’a uzanan süreçte teknoloji adına ne yaptığımızı ve ne yapabileceğimizi kendimize sormalıyız.

Google’ın satın alıp bir süre elinde bulundurduktan sonra SoftBank’a sattığı Boston Dynamics’in robot bilimi birikiminin Google’ın yapay zeka teknolojisi ile birleştirildiğinde ortaya neler çıkartacağını düşünmek bile heyecan verici. Hatta Google’ın Boston Dynamics’i satın alıp bir süre elinde bulundurmasını Boston Dynamics’in bilgi birikiminden yararlanmak için bu satın almayı gerçekleştirdiği tezini bile ortaya atabiliriz.

Son olarak

Robot teknolojisi yıllarca hollywood sayesinde insanlığa kötü olarak lanse edildi ve bu yüzden oldukça tedirgin karşılanıyor ama unutmamalıyız ki bu robotları geliştiren kişiler harcadıkları zaman, bilgi ve parayı insanlığa daha yararlı olabilmek ve çok daha güzel bir dünya yaratabilmek adına yapıyorlar.

Robotların insanlığın geleceği için tehlike oluşturduğunu düşünüyor musunuz?
Bize twitter’dan yazın.

Mutlu bir geliştirici çoğunlukla üretken bir geliştiricidir ve geliştiricileri mutlu etmek yazılım üreten şirketler için en önemli önceliktir. Peki siz bir yazılım geliştiricisi olarak mutlu musunuz?

Yazılım Geliştiricilerinin Mutluluğu Üzerine yapılan yeni bir araştırma ile araştırmacılar, geliştiricileri nasıl mutlu edeceklerini ve işyerindeki “mutsuzluk” larının temel nedenlerini görmek istediler. 88 ülkede 2,220 geliştiricinin katıldığı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya katılan geliştiricilerin çoğunluğu erkek ve ortalama 8.2 yıllık iş deneyimine sahipler ayrıca 1984′te doğan insanlar ve % 75′i profesyonel yazılım geliştiriciler ve sadece %8 lik bir bölümünün CEO, CTO ve diğer C seviyeli pozisyonlar gibi çalıştığı şirketin yönetiminde görev almakta. Ana konusu yazılım geliştiricilerin mutluluğu olan bu araştırma sonucunda uzmanlar birçok nedene ulaştılar. ( Yaklaşık 219 tane)
Araştırmacılar bu nedenleri iki ana kategoriye ayırmayı başardı.

 

Geliştiricinin kendi varlığı (yani, iç nedenler)

- Kişisel duruma odaklanma ve geliştiricilerin davranışlarından kaynaklanan eylemlere odaklanma

Harici nedenler

Geliştiricilerin kontrolünü elinde tuttuğu bir şeyden nasıl etkilendikleri

Yine de, bu 2 ana kategori mutsuzluğun kesin nedenlerini anlayamayacak kadar geniş ve bu nedenle araştırmacılar mutsuzluğa neden olan mutsuzluğun ilk 10 nedenini sıraladı

Bu grafikten anlaşılacağı üzere, geliştiricileri mutsuz yapan ilk 10 nedenin 7′sinin harici olduğunu bize göstermektedir. Ve mutsuzluğun başlıca nedenleri arasında sık karşılaştığımız son teslim tarihi, kötü kod kalitesi (ekibin diğer üyeleri tarafından yazılan kod), iş arkadaşlarımızın performansının düşük olması, tekrar eden görevler gibi sık sık karşılaştığımız sorunları görüyoruz.

Peki mutsuzlukla nasıl baş edebiliriz?

Hiç kuşkusuz, geliştiricilerin mutsuzluğu dikkatle ele alınması gereken önemli bir konudur. Bununla birlikte, bu araştırmada ayrıntılandırılan nedenler biraz geniş görünebilir ve her bir geliştiricinin karşılaştığı farklı olaylara diğer geliştiricilerden ayrı bir yaklaşımı vardır. Geliştiricilerin mutluluğu birçok iç ve dış faktörün bir araya gelmesinden doğan ortak birşeydir. Yönetim yapısı ve anlayışınında bu mutlulukta büyük oranda katkısı olduğu gibi bireysel olarak yaptığımız her hareketin diğer takım arkadaşlarımızın performansına etki edeceğini unutmamak gerekir.

Son olarak

Siz bir yazılım geliştiricisi olarak mutlu hissediyor musunuz?